pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Ubuntu Linux: Vajadus Linuxi järele

Ubuntu Linux

Olgu .. ma olen oma uudishimu üsna pikalt ohjeldada suutnud, kuid tänane Minuti artikkel purustas viimasegi kui tahtejõuriisme. Nimelt on mind juba jupp aega paelunud kogu see tants WiFi aurukatla ümber — kui hästi traadita võrk kontorit katab?, kui turvaline see tegelikult on? ja milline on üldse hetkeolukord Tallinnas selles valdkonnas?

Olgu, selleks, et võrguga midagi peale hakata on vaja kõigepealt endale selgeks teha kuidas kogu see traadita võrgu värk on üles ehitatud ning leida vajalik tarkvara. Ma alustasin punktist kaks, ehk siis tarkvara. Siin põrkasin ma kohe esimese komistuskivi otsa — selgub, et rõhuv enamus arvestatavast tarkvarast on vastu igasuguseid ootusi kirjutatud Linuxi jaoks. Windowsi jaoks on mingid mõttetud vidinad ainult olemas ja needki töötavad vigaselt. Seega tagasi punkt 1 juurde. Ja kohe jälle jama lahti — enamus õpetustest ja selgitustest refererib sellele tarkvarale, mis on kirjutatud Linuxi jaoks. Neetud.

Keerutasin veidike aega pöidlaid ja tegin siis radikaalse otsuse: ma teen oma sülearvuti dualboot masinaks ja installin lisaks Windows XP Professionalile arvutisse ka Ubuntu Linuxi. Miks Ubuntu? Lihtne — ma otsustasin, et võtan sellise Linuxi distributsiooni, mis oleks kõige levinud. See uuring andis Ubuntule laualinuxi kategoorias selge ülekaalu ja seega sai otsus tehtud.

Nagu näha asendus olude sunnil minu huvi WiFi vastu huviga Linuxi vastu. Kuid ütleme siis nii, et see on samuti ettevõtmine mida ma olen mitu-setu kuud edasi lükanud ja katsun nüüd hoopis teise tuju ajel ühe jutiga ära teha.

Ehk siis teisisõnu — teises aknas laen ma praegu omale arvutisse Ubuntu ISO tõmmist. Kui se ükskord kohale jõuab, siis teen ma kõvakettal veidike ruumi, kõrvetan tõmmise ära ja katsun seejärel seda installeerida. Kui see kedagi peaks huvitama, siis hoide sellel lehel pilk peal — ma katsun oma õnnestumistest ja ebaõnnestumistest jooksvalt kandeid teha. Ehk tekib kunagi kellelgi sarnane soov ja ehk õnnestub tal siis nendest rehadest mööda astuda, mille varre peal minu poolt tehtud mõlk on.

10 Comments

 • Reply w |

  Kui sul on juhtumisi IBMi thinkpadi läpakas, siis hoiatus, windooz ei pruugi bootida enam pärast ubuntu installi – põhjus: ibm’i läpakatel on miskine “peidetud” partitsioon (pre-boot area), kus on pc-doctor jms utiliidid peidus.

  lahenduseks on see jura BIOSist ära disableda.

  olin just täna hommikul sellega hädas nagu mustlane mädas 🙂

 • Reply Pronto |

  Mul on Fujitsu-Siemensi Lifebook. Hmm. Tuleb välja, et Ubuntu installimine paistab olevat aktuaalne teema peale minu ka teiste jaoks.

 • Reply Peemot |

  Ka mina panin mõni päev tagasi Ubuntu peale. Tellisin postiga 10 duubelplaati, mis nüüdseks juba kõik välja jagatud on. Enne seda oli Debian – aga ega neil suurt vahet ole. Ubuntul on ehk paigaldus veidi lihtsam ja konfimist vähem.

 • Reply Pronto |

  Kaua need CD-d sulle tulid? Selles mõttes, et ma andsin omalt poolt kah tellimuse sisse ja oleks lihtsalt huvitav teada.

 • Reply Priit |

  mul on masinas sata raid ja peale ubuntu ei taht ükski distributsioon sinna valutult peale minna. vaid gentoo (kuivõrd valutuks gentood nüüd nimetada saab) ja ubuntu ei piinanud mind liiast.

 • Reply w |

  no jah, minu jaoks küll pisut teistmoodi päevakorras – nimelt lauamasinas olen juba mitu aastat ainult linuxit kasutanud – läpparis ei saanud enne paaril põhjusel reinstalli teha et dualbooti tekitada. nüüd lõpuks oli windows nii hapuks ära läinud kätte, et sundisin ennast ära tegema.

  nii kodus kui lauamasinas on ka ubuntu. ja vähemalt eelmise (5.04) versiooni plaadid tulid ca paar kuud.

 • Reply wolli |

  ubuntut kasutan alates 5.04-st. plaate pole tellinud, vaid tõmmanud. hetkel käib mul ubuntu 5.10 kolmes masinas (mingi k-arvutisalongist pärit suvaline lauakas, kus kaks IDE ketast kenasti RAIDis, pluss kaks thinkpad-i — T43 ja R51). paigaldajail tasub lugeda ka http://ubuntuguide.org või selle eestikeelset versiooni — http://isiklik.info/ubuntuguide (tõsi, mõlemad käivad alles 5.04 kohta, nii et 5.10 puhul võib üht-teist teisiti olla).

 • Reply Discordia: Pronto |

  Mõni päev tagasi otsustasin ma oma masinasse installida lisaks Windows XP Professionalile ka Linuxi. Uudishimu oli mul juba ammu, aga sellest sulest, mis murrab kaameli selgroo jäi natuke puudu. Antud juhul osutuks suleks see, et peaaegu kõik huvitavamad

Post a comment