pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Ubuntu Linux: Eesti paigutusega klaviatuur

Ubuntu Linux

Ma kujutan ette, et enamustel katsetajatel on olnud Ubuntuga see probleem, et säti asju menüüst palju tahad, aga Eesti klaviatuuripaigutust ei õnnestu talle kuidagi peale suruda. Põhjuseks on siin mõningased X-i ja Gnome ebakõlad. Minu arvates võiks neid nimetada ka vigadeks, aga mis teha. Kuidas siis ikkagi tõmmata Ubuntule pähe Eesti klaviatuuri?

Kõigepealt pange Eesti klaviatuur paika System->Preferences->Keyboard alt. See ei pruugi olla kohustuslik samm, kuid parem on ta sealt kah paika loksutada. Tähtsaks muutub see siis kui kasutusel on mitu paigutust ja tekib vajadus nende vahel hüpata.

Seejärel läheb käiku Applications->Accessories->Terminal millega kenasti käsureale saab. Kataloogis /etc/X11 asub fail nimega xorg.conf. Pange tähele, et selle kirjutamine on lubatud ainult selle omanikule kelleks on root. Kuna Ubuntus on esimene kasutaja tavaliselt administraatorite grupis ja root kasutajat üldse eriti ei kasutata, siis on soovituslik kasutada administratiivset vahendit nimega sudo, mis annab üheks käsuks kasutajale root privileegid. Näiteks kui kävitada editor käsuga sudo vi xorg.conf (või sudo gedit xorg.conf kui graafiline liides rohkem atraktiivne tundub), siis lubab süsteem üle kirjutada seda faili isegi siis, kui sul selle jaoks muidu kirjutamisõigust polnud. Sellistel puhkudel tuleb sisestada veel kord enda kasutaja salasõna, et tõestada süsteemile, et tegu pole juhuslikult klaviatuuri taha paandunud kurikaelaga.

xorg.conf failis otsige üle lõik mis algab sellise reaga:

Section "InputDevice"

Sealt leiate read, mis on tavaliselt sellised:

Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbLayout" "us"

Asendage need ridadega:

Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "ee"

Esimene rida on vajalik kuna Eesti klaviatuur on 105 klahviline ning 104-se klaviatuuriasetuse juures ei töötaks see klahv vasaku Shifti juures, mis ‘<', '>‘ ja ‘|’ märke teeb. Teine rida loomulikult ütleb X-le, et edaspidi kasutame Eesti paigutust. Nüüd tuleb X taaskäivitada — näiteks reboodiga, peale mida Ubuntu küsib, kas kastame X-i või Gnome paigutust. Klõpsake X peale ja ongi kõik. Teist korda enam seda ei küsita.

Muide, ma olen nüüd siin veidike aega nugistanud ja kohe kuidagi ei oska oma Fujitsu-Siemens LifeBook S7010 peale seda Trackpointi tööle panna (teate küll, see nublakas, mis asub ‘G’, ‘H’ ja ‘B’ klahvide vahel). Kas kellelgi on mingeid ettepanekuid? Hiir ja Touchpad töötavad nagu kulda.

9 Comments

 • Reply Peemot |

  Trackpoindi kohta ei tea, aga pärast xorgi mudimist piisab ctrl+alt+backspace muljumisest. Mugavaim lihtsalt.
  (Hoiatus: sulgeb kõik x’ga töötava.)

 • Reply Pronto |

  Ma tean … startx-ga saab asja uuesti ka käima tõmmata. Probleem on siin aga selles, et pärast ei saa näiteks süsteemi enam restartida graafilisest keskkonnast. Kõigepealt kukutakse tekstirežiimi ja sealt tuleb jätkata. Tõenäoliselt tuleb äkki mingid optionid kuhugi panna, aga hetkel pole ma selles küsimuses veel kopenhaagen.

 • Reply wolli |

  ma keerasin endal kogu gnome eestikeelseks. ei viitsi praegu ingliskeelseid menüüde ja sakkide pealkirju välja mõelda. aga eesti klaver tuleb nii:

  süsteem – eelistused – klaviatuur
  sakk “paigutused”
  klaviatuuri mudel: generic 105-key (intl) pc
  lisa…
  estonia
  olgu
  märgi “estonia” vaikimisi valikuks ja liiguta kõige ülemiseks
  sakk “paigutuse valikud” – group shift/lock behaviour – linnuke kasti “both ctrl keys together change group” ja ülejäänutest linnuke maha. seda sellepärast, et eesti klaveriga alt-alt ei toimi, nagu peaks (on alt ja altgr).
  sulge
  korras

  ja ei mingit xorg.conf’i näppimist.

 • Reply w |

  /me proovib kõigepealt wolli meetodi ära ja kui see ei aita, siis pronto oma.

  ma olen jupp aega selle uue ubuntuga oma ajusid vägistanud selle klaviatuuri teemaga – nimelt ta otsustab iga buudi ajal, et näitab mulle klaviatuuriindikaatoris EST, aga klaviatuur on US – ja vahetada sealt paneeliindikaatorist ei lase. lahendus on, et võtta need KB settingud lahti, liigutada korra EST esimeseks ja siis alla tagasi, misjärel saab järgmise boodini mõistlikult vahetada.

  no ma olen lihtsalt laisk olnud noh ja pole viicinud googlet piinata noh 🙂

 • Reply w |

  a, muide – graafilises keskkonnas tekstifailide muutmiseks on abiks “leafpad” – ehk siis “gedit without the fat”. lihtne ja kiire tekstieditor.

  “sudo apt-get install leafpad” aitab.

  ja kes konsoolis myttavad, aga vi liialt keeruline tundub, siis “apt-get install mc” ja “mcedit file.txt”

 • Reply Peemot |

  Midagi on seal siis vähe katki või paigast. Sest see kombinatsioon teeb lihtsa X’i taaskäivituse. startx’i ei tohiks vaja minnagi. Tervet süsteemi rebootida on üleüldse väga harva vaja. Sellest siis too soovitus.
  (Mis tuletab meelde, et ubuntu 4.10 ja debiani paigaldusel ei saanud ma pikemat aega käsurealt minema. X lihtsalt ei käivitunud.)

 • Reply Anonymous |

  Also, if you were using a login manager, that manager would notice that the X server isn’t running and restart it, giving you a new login screen.

  Seega ei funktsioneeri sul GDM nii kuidas võiks. (Võib ka KDM või XDM olla, aga tõenäoliselt kasutad gnoomi ja selle defaultit.)

Post a comment