pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Toorikumaks vol3: Interneti maksustamine

Me oleme siin kogu aeg rääkinud toorikutest ja kõvaketastest — teisisõnu andmekandjatest. Kuid kõik ju mõistavad, et tegelikult ei maksustata tooriku puhul tükikest plastmassi mille vahel on metall-leheke. Jutt käib meil siiski andmetest.

Prantsuse seaduseloojad on vastu võtnud uue paranduse digitaalsesse autoriõiguse seadusesse, mis on muusika- ja filmitöösturid tagajalgadele ajanud (Bloomberg.com uudis). Nimelt on seal nüüdsest P2P failivahetus kuulutatud täiesti legaalseks, kuigi samas on teenusepakkujatele väike autorimaks peale virutatud, mida siis spetsiaalne agentuur seal laiali hakkab jagama. Iseenesest mõistlik käik, kuid vaadakem seda Eesti kontekstis, kus ainult võetakse.

Kujutagem nüüd ette, et meil maksustatakse plaadid megabaidi pealt. Kui see oleks tehtud, siis on seal imepisike sammukene, et maksutada ka interneti andmevahetus megabaidi pealt. Sisuliselt kui sa vaatama hakkad, siis pole ju erilist vahet internetil ja näiteks CD-l. Kui sa saad kopeerida “internetist” ja kirjutada CD peale, siis järelikult on tegu ühilduvate meediatega, mida saab maksustada samadel alustel. Ja kui see megabaidi pealt maksustatakse, siis lendab kogu maailm leekides vastu taevast — hüvasti igasugused asjad, mida vähekenegi trafficut tekitavad nagu näiteks skype, rss reader, jne. jne. Ning vaadates tehtavaid samme on mul tunne, et see ongi rattustel plaanis. Inimesed, olge valvsad!

3 Comments

  • Reply Ulmeguru |

    See pole siin riigis just uus mõte… kuulsin kusagil aasta tagasi bussiga sõites raadiost, kuidas miski tegelane seletas, et wõrguühendus tuleb MB alusel maksustada, et kellel suur traffic, et need on piraadid. Kuulsin seda bussis, seega ei tea, et kes rääkis ja mis raadiojaam… jutt ise kõlas igatahes võikalt…

  • Reply Telcontar |

    Lõpuks maksustatakse piraatluse efektiivse vähendamise eesmärgil lihtsalt kõik lõpptarbimise seadmed: ekraanid, kõlarid, kõrvaklapid,projektorid. NII saavutaks Rattus oma lae.

    Kas siis muutuks ka illegaalseks mujalt EU piirest (Lätist nt) toorikute, kõvaketaste jms toomine?

Post a comment