pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Stephen King, Peter Straub: The Talisman

Olgu mis ta on, aga mulle see raamat täitsa meeldis. Loomulikult oli sellel oma nõrgad kohad, raskusi teatavate teemade järjepidevusega, kuid om aolemuselt oli tegu täiesti korraliku nn. “poistekaga”.

Oma olemuselt on sellel raamatult üsna palju ühist kingi magnu opuse “Dark Toweri” sarjaga. Sarnased/erinevad paralleelmaailmad, nende vahel rändamine oli ka selles jutus läbivaks teemaks. Muide, Talismani sarja teine raamat “Black House” on juba üsna otseselt “Dark Toweri” sarjaga seotud. Ma läheks isegi nii kaugele, et nimetaks seda raamatut sissejuhatuseks sarja teisele osale ja seetõttu lugemist väärt juba puhtal selle pärast.

Räägime siis veidike ka sisust. Jack Sawyer oli nii kaua kui ta mäletas näinud unenägusi ühest “teisest kohast”, mida ta hakkas kutsuma Dreamlandiks. Ema pidas seda tema lapsemõistuse poolt sünnitatud fantaasiaks, kuid mälestused olid selleks liiga veenvad ja kuidagi oli sellega seotud ka Jacki isa ning onu Morgan, isa äripartner.

Pärast isa surma jahiõnnetuses pakkis ema äki kohvrid ja põgenes idarannikule. Taaskord oli see kuidagi seotud onu Morganiga, kes ilmselt katsus Jacki ema Lily käest ta isa osalust nende ühises firmas välja pressida. Kuid põgenemine polnud ainus põhjus: Jacki ema põeb kopsuvähi viimast faasi ja on suremas.

Oma uues elukohas kohtub ta vana neegerkoristajat Speedyt, kellega ta sõbruneb ja kes selgub teab Dreamlandist rohkem kui esmapilgul tundub. Speedy räägib talle Talismanist, mis asub läänerannikul peaaegu samas kohas, kus Jack varem elas ja millel on võime päästa ta ema elu. Ta veenab ka Jacki, et see teine maailm on tõeline ning näitab, kuidas nende vahel “hüpata”. Selgub, et umbes iga 100000 inimese kohta on üks inimene, kellel on teises maailmas “paariline”. See tähendab seda, et need inimesed on võimalised teise maailma läbi oma “paarilise” keha astuma. Jacki isa Phil oli üks neist ja samuti oli ka onu Morgan. Üllatuslikult selgub, et ka Jacki ema on üks sellistest, kuigi ta ise seda ei tea. Jack ise on aga eriline: ka temal oli “paariline” olemas, kuid see oli salapärastel asjaoludel hukka saanud. See asjaolu õbbastas Jacki mõnevõrra, kuna ta mäletab, et taoleks peaaegu isegi lapsepõlves lämbunud, umbes samal ajal, millal suri tema analoog teises maailmas. Sestap on Jack võimeline maailmade vhel hüppama kogu täiega ning ei ole seotud kuidagi oma “paarilisega”, erinevalt teistest.

Teadmine Talismani olemasolust oli Jackile piisav ja nii alustab 12 aastane poiss reisi Ameerika ühest servast teise, et tuua see tagasi koju ning päästa oma ema, paralleelmaailma kuninganna ning ilmselt ka väga paljude muude tegelaste elu.

Hindeks tugev neli.

2 Comments

  • Reply Ulmeguru |

    Ma olen mõelnud, et peaks selle romaani järje «Black House» läbi lugema… see aga eeldaks ka romaani «The Talisman» ülelugemist, sest lugesin seda enam kui kümme aastat tagasi ning ega palju just ei mäleta… Sinu post tekitas tunde, et võiks üle lugeda küll…

  • Reply Pronto |

    Inimesed kes on mõlemat lugenud on ütlevad, et Black House pidi olema väga kõva jutt ning Talismani tasubki lugeda juba puhtalt sellepärast, et see on nagu sissejuhatus või nii. King oskab kirjutada, seetõttu läheb see raamat hõlpsalt alla kah.

Post a comment