pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Sakala keskus: Kalev Rebase kaks mina

Nüüd, kus Sakala keskuse lammutamine on ametliku käigus saanud ja selle ümber toimuv lärm järjest suuremaid tuure korjab tuli mulle meelde paar päeva tagasi postkasti sopsanud e-mail ei kelleltki muult kui meie kõigi suurelt sõbralt Kalev Rebaselt.

Kalev Rebane ilmselt ei vaja erilist tutvustamist, kuigi ilmselt antud kontekstis peaksin ma paari sõnaga ära märkima mõned huvitavad aspektid. Näiteks on Orkutis just tema poolt loodud “Pronkssõdur maha!!!” ühendus. Seda kuju on ta nimetanud korduvalt võõrvõimu sümboliks, pronksmõrtsukaks, jne. jne. Laias laastus ma nõustun temaga.

Selles kontekstis on see kiri aga üsna kahepalgeline. Nimelt võtab Rebane kõvasti sõna sellel teemal, et Sakala keskuse lammutamine on halb. Tsiteerin:

“Mida tähendab meile Sakala keskus? Lisaks sellele, et tegemist on Eesti paearhitektuuri taassünni sümbolehitisega, millesse arhitekt Raine Karp kirjutas vaimukalt sisse iroonia omaaegse võimu üle, kujunes Sakala keskus ajaloosündmuste käigus mitmete rahvuslikult oluliste kogunemiste paigaks, aga ka tähtsaks kultuurikeskuseks, kus on toimunud mh Jazzkaare ja Pöffi üritused.

Esiteks minu arvates on hoone tunnusjooned sarnased pigem just Stalini poolt omal ajal heaks kiidetud arhitektuurivoolule, mille võtmesõnaks on eelkõige massiivsus, monotoonsus ja isikupäratus. Paekivi on seal kasutatud ainult fassaadi vooderdamiseks, aga võib-olla ilu ei peagi väga sügavale minema? Võib-olla kogu see “Eesti värk” ongi ainult fassaad? Teiseks rääkida “vaimukast omaaegsest irooniast” äärmiselt kohatu, sest sama võiks rääkida ka Aljoša kohta — kuigi kuju justkui kujutaks Vene sõdurit, on selle modell ja autor üsna kindlalt eestlased, tänu millele nende lein võib tõepoolest hea tahtmise korral olla mitmeti tõlgendatav (mida Kesknädal muide prooviski teha). Teiseks on alust arvata ka, et selle kuju tegijatel oli vene sõjaväega umbes sama palju ühist kui lehmal lennuasjandusega. Pealegi on see täpselt see argument millega omaaegsed kommarid oma kuulumist parteisse välja vabandavad. Sakala keskus on selgelt nõukogude võimu sümbol ja seda kuidagi millekski ümber hakata reformima on pehmelt öeldes sea selga sadula ajamine. Pealegi kui nüüd Jazzkaar ja Pöff on üles loetud, palju siis veel kellelegi seal toimunud üritusi meenub?

Minu arvates on “peen iroonia” pigem nõukogude võimu peakorterite kompleksi (ka praegune välisministeerium oli selle osa) ehitamine otse riigi nime kandva rahvusooperi kõrvale — kusjuures on selgelt näha, et milline hoone on seal “väiksem vend” ja kes kelle valvsa pilgu all sitsib. Kui mujal maailmas oleks praegune Islandi väljak saanud nimeks Estonia väljak, oli see nõuka ajal nimetatud Punaste Küttide väljakuks, mis omakorda demonstreeris ümbritseva hoonete tegeliku tähendust. Ma isegi pakun, et kui riigikord poleks muutunud, siis praegult räägitaks pigem hoopis Estonia lammutamisest, mitte Kongresside palee lammutamisest.

Ja erinevalt tänapäeva noortest mäletan mina rahva meelsust selle monstrumi vastu, mis koosnes peamiselt tülgastusest ja õõvast. Seda maja ei nimetatud asjata “Karla katedraaliks” tolle aja EKP peasekretäri Karl Vaino järgi.

Lõpetuseks veel üks asi. Sakala keskuse kaitsele on viskunud muude hulgas ka Eesti Arhitektide Liit. Tuletan meelde, et seesama liit viskus ka Tartu Kaubamaja kaitsele ja kui nüüd selle pilguga asja vaadata, siis võib öelda, et mõlemal majal on tõepoolest terve hulk ühiseid jooni.

5 Comments

 • Reply ancientboy |

  K.R. ei ole oma kirjatükkides kuigi originaalne, ausalt öelda ma isegi kahtlen, kas ta oleks suuteline sellist teksti kirja panema. Ta stiil on lihtsalt väheke teistsugune 🙂 Rebane tsiteerib selles lõigus tegelikult Paeliidu, sotsdemmide ja mingi MTÜ mõne päeva tagust ühisavaldust.

 • Reply Tinz |

  Täiesti nõus. Mullegi on see halamine koletise lammutamise pärast arusaamatu. Ainuke põhjus, millega ma suudan lagedale tulla, on arhitektide hirm selle ees, mida sinna asemele pannakse. Vana koletisega oleme vähemalt harjunud, uus võib päris võikalt mõjuda, kui see ligilähedaseltki samasugune tuleb, nagu projektis näha.

  Aga paralleel Tartu kaubamajaga on väga hea 🙂

 • Reply Annika |

  Aga uue kolossi arhitekt ongi ju sama, kes projekteeris ka Tartu kaubamaja – seega ega sealt midagi head nüüd küll tulla ei saa. Minu meelest on tobe just see, et lükkame vana maha ja ehitame veel jubedama asemele…

 • Reply paddy |

  söpruse puiestee esimene kontsert oli sakala keskuses 27. detsember 2003.
  rohkem üritusi ei tea.
  aga väga mönus üritus oli.

 • Reply Pronto |

  Noh, sama loogikat võib arendada ka vastupidi. Arhitektide Liit oli Tartu Kaubamaja ehitamise poolt. Kui nad selle vastu on, siis ei saa see ju väga jube olla.

Post a comment