pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Rein Lang: natsionaliseerijast litsilõksuks

Rein Lang: Lits mees

Ei möödu ilmselt nädalatki, ilma et Eesti Vabariiki überkloun ja “justiitsminister” Rein Lang mingi järjekordse hälbega lagedale ei tuleks. Nüüdseks on ta siis avastanud enda jaoks prostitutsiooni. Seda teemat tõstab aeg-ajalt ikka keegi eile, kuid tavaliselt on põhjuseks olnud soov tõmmata tähelepanu ära mingilt muult, oluliselt piinlikumalt teemalt. Seekordne Langi ajuplahvatus joonib aga alla, et Eesti iseseisvuse alustalaks on teha kõik nii nagu Soomes … või Ameerikas.

Vana hea Eesti tava kohaselt on Lang oma suurtest plaanidest kõigepealt rääkinud Soome ajakirjandusele. See on väga armast temast ajada Eesti asju kusagil piirit taga. Artiklist nimelt loeb välja, et tema oma rahvas ei mõista teda. Mis pole ka mingi eriline ime.

Prostitutsiooni poolt ja vastu on argumenteeritud juba aegade algusest. Tänapäeval on prostitutsioon täielikult keelatud religioosselt fundamentalistlikes riikides, peamiselt muslimimaades, kus osadel puhkudel kohaldatakse isegi surmanuhtlust. Samuti on religioonigruppide lobitöö tulemusena prostitusioon keelatud enamustes osariikides, välja arvatud nevadas ja Rhode islandil. Huvitavalt kombel on väljaspool fundamentalistlike riike samme astutud prostitutsiooni ohjeldamiseks ainult üksikutes riikides, milledest huvitavamad näiteks on Soome ja Rootsi.

Rootsi on selle mõttes tõeline võlumaa, sest sealsed seadused on täiesti arusaamatud. Rootsis on täiesti legaalne seksi müüa, kuid seksi ost on out. Mõne mõttes on veider ka Soome seisukoht. Soomes nimelt lubab immigratsiooniseadus viivitamatult deporteerida sisserännanud, kelle puhul isegi KAHTLUSTATAKSE prostitutsiooni. Selle tagajärjel on Soomes hakanud levima omamoodi orjapidamine, kus tüdrukud ei saa midagi teha kupeldajate omavoli vastu, sest piisab ühest telefonikõnest ning tuleb hakata kohvreid pakkima.

See viimani ongi näide prositsutsiooniküsimuse kõige valusamast kitsaskohast. Kui legaalse prositutsiooniga riikides (enamus muid EU riike) on litsidel omad ametiühingud, kohustuslik arstlik kontroll (mis muuhulgas kontrollib ka narkootikume veres), kindel tegutsemiskord (näiteks kohustus kasutada kaitsevahendeid) ja tulemusena ei oma kuritegelik maailma praktiliselt mitte mingisugust lli selle äri üle, siis maades kus see on ebalegaalne, vohav kupeldamine, kuritegevus, naiste väärkohtlemine ja narkoprobleemid. Kuna see on kinnine ring, siis ei saa ka riik midagi sellega eriti ette võtta (Rootsi müügi legaliseerimine on omamoodi, kuigi ebaõnnestunud, katse seda teostada).

Taaskord tekib küsimus, et kas Eesti pole pakilisemaid probleeme kuhu oma korrakaitseorganeid suunata? Kuna paljud kunded on välismaalased, siis kas Eesti on valmis iga tegelase üle välisriikide saatkondadega jagelema — pidagem meeles, et tegu on KRIMINAALkuriteoga, seega tekitab see suure hulga piinlike probleeme. Kuna paljudest riikides on prostitutsioon ametlikult legaliseeritud ja reglementeeritud (näiteks Holland, Hispaania, Saksamaa, Šveits, Uus-Merema, Kanada), siis tekib tõsine probleem ka nende karistamisega, sest karistused peavad olema kõigile samad.

Minu arvates on Lang üles seadnud litsilõksu, kuhu ta varem või hiljem ise sisse prantsatab.

PS. Jaapanis on prostitutsioon hoopis naljakaks tehtud. Seal on vaginaalne rahaline suhe keelatud, kuid suuseksi ei peeta isegi raha eest prostitutsioonikski. Geišade maa, pole midagi öelda.

8 Comments

 • Reply Validool |

  Ma olen sinuga nõus kahes punktis – Lang on loll ja prostitutsiooni tuleb piirata nii, et kuritegelik maailm sellest veel paremat kontrolli oma kätte ei saaks.

  Ostmise kriminaliseerimine on hea meetod ja ma pooldan selle sisse viimist. See ei võta ka mingit erilist ressurssi riigilt ära, küll aga piirab oluliselt seksituristide sissevoo. Muidugi kannatab veidi SKP, aga päeva lõpuks see siiski tasub ära, ma olen kindel.

  Prostitutsiooni ei piira mitte üks vägi käsu korras. Ainult kliendi- ja tulubaasi vähendamine on võimalus, et maffia hindab asja rentaablust ning saadab osad neiud palgata puhkusele, kus nad varem või hiljem siis ümber profileeruvad. Ma arvan.

 • Reply Pronto |

  Ei ole mõtet kriminaliseerida midagi, mida keegi mitte kunagi ei kavatse kontrollida, sest seda ei ole võimalik kontrollida. Sellised seadused on läbi aegade vähendanud ühiskonna niigi madalat seaduskuulekust. Põhimõtteliselt on see sama hea kui kriminaliseerida päikese paistmise päeval. Teine asi on see, et see ei võitle probleemiga, vaid pigem aitab seda süvendada — näiteks narkootikumidega võitlemine sellisel kujul nagu seda tehakse hetkel Eestis on pigem süvendanud probleemi tegelikku olemust — mida paremad on resultaadid toote turult kõrvaldamisel, seda kallimaks muutub hind ja seda rohkem murtakse sisse korteritesse ja autodesse. Kuna raha peab kusagilt ju tulema.

 • Reply Priit |

  _prostitutsiooni tuleb piirata nii, et kuritegelik maailm sellest veel paremat kontrolli oma kätte ei saaks_

  Prostitutsiooni ei ole vaja piirata, sest igasugune piiramine tekitab võimaluse kriminaalisele elemendile.

  Mis kuradipärast seda piirama peaks?

  Kui keegi läheb kepib kedagi ning annab selle eest näiteks tonni, mis see kurat teie asi on?

  Ainuke võimalus krimihuvilisi sellest eemale saada on legaliseerimine.

 • Reply Priit |

  Ma mõistan su kommentaari aga minu postituse vaimus peaks küsima, mis see sinu asi on. Kui vaja siis maksab ka kaks tonni.

 • Reply Validool |

  Sorry, väljendusin valesti. Piirama peaks füüsilist ja vaimset vägivalda naiste suunas. Kui keegi ilma mingi surveta ja rõõmuga otsustab oma keha müüa, siis ei ole mul selle vastu midagi. Halb on, kui inimene on sunnitud raha eest keppi tegema, seda ei peaks olema. Kurikakga kuklasse, zigulli pagasnikusse ja kui pupillid taas normaalseks muutuvad oled juba nädal aega punasel diivanil soomlaste põrutada olnud. See peaks kaduma, aga ei kao kuni raha selles äris nii suur on.

 • Reply Pronto |

  Suur raha on selles äris aga senikaua kuniks see on illegaalne: kui seksitööstus legaliseerida, kaoks kuritegevusel igasugune _kuritegelik_ huvi selle asja vastu. Praegu ei lähe ükski lits politseisse kitule, et sutekas teda vitsutas, kuna õigussüsteem selle äri osalistele mingisugust kaitset ei paku. Hetkel oleks see sama hea (nagu ma kusagil ennist mainisin) kui narkomaan Ivanov lähebks ja teeks politseisse avalduse, et Rokenroll on tema _stashi_ sisse vehkinud.

Post a comment