pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Rattuse maffia: Toorikumaks

Nii … rahu … aeglaselt kümneni … … … üheks, kümme. Okei. Tramaeivõi mis toimub?! Tuleb välja, et täna võttis Riigikogu vastu nn. tühja kassetti maksu, mis sisuliselt tähendab seda, et kõik infokandjad maksustatakse kaheksaprotsendilise nn autorimaksuga ja kõik salvestid kolmeprotsendilisega. See maks kehtib juba praegult, KUID antud kontekstis on tegu üleminekuga megabaidi pealt maksustamisele. Eriti küüniline on selle juures Kalev Rattuse kommentaar:

Autorite ühingu tegevdirektor Kalev Rattus pidas ebaõiglaseks praegust korda, mis lähtub vaid salvestusseadmete hinnast. Tasu tuleks tema sõnul kehtestada kõige puhul, millele saab salvestada, sealhulgas kõvaketaste puhul. Rattuse sõnul on kavas korraldada uuring, selgitamaks, mida, kui palju ja millele paljundatakse.

“Tegu pole maksuga, vaid kompensatsiooniga autoritele, esitajatele ja fonogrammitootjatele selle eest, et ma saan oma kodus vabalt enda tarbeks filme ja muusikat salvestada,” lausus Rattus. “Praegu kõlisevad vaid sandikopikad kausis,” lisas ta hüvitissummast rääkides.

Seda räägib mees, kes sularaha eest ostab omale autosi ja maju?

Või lobigruppide avaldus:

“Uute seadmete — CD-kirjutajate, salvestavate DVD-mängijate, MP3-mängijate — abil toimub laialdane kopeerimine, kuid hetkel ei ole võimalik nende seadmete eest tasu koguda,” seisis 11 organisatsiooni pöördumises.

Teate mida see tähendab?

See tähendab kõigepealt loomulikult infotehnoloogia seadmete hinnatõusu. Tore tiigrihüpe küll!

Miks ei maksustata paberit, kuna ka sellele on võimalik infot salvestada. Ning pliiatseid, kuna need on samuti potentsiaalsed autori suust leiva ära võtjad. Kirjaoskus on üldse saatanast. Miks eelistatakse ühte meediat teisele? Kas kogu see eelnev häma koopiamasina maksust oli lihtsalt suitsukate?

Kas selle tasu sisseviimine tähendab seda, et meil pole mitte ainult lubatud, vaid meil on lausa moraalne kohustus muusikat kopeerida, sest meil on nn. litsentsitasu makstud ja me toetame nõnda ju autoreid? Huvitav kaua võtab aega, mil asja loomuliku jätkuna ka MP3 mängijad ette võetakse? Ja mobiiltelefonid? Ja pihuarvutid? Ja fotoaparaadid?

Mida arvab asjast Delfi saate teada siit. Või Päevalehe jutt.

Ma ei imesta põrmugi, et selle asja taga on kohukesed, käsi õieli. Na on kogu aeg oma olemuselt ludiidid olnud ja “vahelt tegemine” meeldib neile kah.

8 Comments

 • Reply Priit |

  See seadus väidab ju tegelikult, et kõik inimesed (või suurem osa) on kurjategijad. Sest inimene, kes salvestab kandjatele vaid endale kuuluvat informatsiooni ei peaks ju tegelikult maksma.

 • Reply Ulmeguru |

  Tegelikult läheb see seadus vastuollu nn. süütuse presumptsiooniga… kõik teatud toodete tarbijad on ette piraatideks kuulutatud ning ka vastavalt maksustatud.

  Loodame, et Riigikogu ei anna survele järgi ning ei kehtesta toorikutele ja muudele vajalikele asjadele astmelist maksu…

  Kõlab tõesti nagu miski kesikute märg unelm…

 • Reply hobimuusik |

  On kuidas on aga sellega astus Ratus küll ämbrisse.Mind häirib 2 asja lisaks eelpool loetletutele.
  1.Miks ma peaks kinni maksma autoritasu praak toodangult.See on ju loomulik näiteks et 10nest CD toorikust 1 leiab vigase sektori ja lendab prügikasti-kes maksab siis raha tagasi?
  2.Ja teine vägivaldne autori kaitse.Oletame ,et mina kui autor salvestan kaameraga kellegi pulmavideo ja olen nõus seda tasuta jagama.Mis õigusega tuleb vahele mingi vaheltkasu võtja,sealhulgas minule kui autorile ei maksta kopikatki.Või tuleb siis tervel Eestil oma omaloomingu eest Ratuselt raha minna nõudma ja ta pankrotti ajada.
  Selle sildi alla annab panna mistahes esemeid mida silm ümberringi seletada suudab kasvõi pähekukkunud õuna eest tuleb maksta maa-gravitatsiooni avastajale oli ta ju selle avastuse autor!!!

  Ma tahaks teada ,kuidas mina kui autor tuhandetes tuhandetes asjades saan oma loomingust raha!!!! Ja kuidas seda saavad kõik teised Eesti elanikud-sest vaevalt siin on inimest kes poleks elus kordagi mõnd pilti joonistanud.”Oleme õnnelikud -varsti saame rikkaks.Rattuse kambalt tuleb sisse nõuda kõik autori tasud ja iga Eesti elanik saab mõned sajad tuhanded!!!”
  Teate ,et kõige parem kaitse on rünnak.Ja inimese vastu kes ise ennast jumalaks on kuulutanud aitab kõige paremini see kui nõuda tema endavõetud kohustustega toimetulemist.Kõik autorid nõudke endale väärilist tasu ja maksmata jätmise korral kaevake kohtusse!

 • Reply Et mis ma arvan... |

  „Jaanuaris jõustuv autoriõiguse seaduse muudatus lisab videomakkide ja kõigi teiste salvestusriistade hinnale kolm protsenti. Tühjade audio- ja videokassettide, CD- ja DVD-toorikute ning minidiskide…

Post a comment