pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Raha relvana

$$$

Ma olen päris mitu korda mõelnud sellist asja, et kui sa oled otsustanud mingit riiki rünnata, siis mis juhtuks kui selle asemel, et seda riiki oma pommidega üle külvata sa lihtsalt võtad kätte ning trükid oksendamiseni selle riigi raha ja külvad seda lennukitelt kõikidesse suurematesse asulatesse. Teoreetiliselt peaks see täielikult hävitama riigi valuuta ning viima kogu majanduse totaalsesse kriisi. Ja kuna tegu on riiklikul tasemel võltsinguga, siis oleks võltsingu eristamine originaalist ka sisuliselt võimatu.

Mida üldse üks riik saab ette võtta kui selline asi peaks juhtuma? Põhimõtteliselt peaks see igasuguse sõjapidamise viima täiesti uuele tasemele ja kõiki arenenumaid riike sundima kiiremas korras kasutusele võtma elektroonilist nutsu mida tühipalju trükimustaga ei saa väärtusetuks muuta. ÜRO oleks loomulikult selliseviguri peale tagajalgadel, aga kellele viimasel ajal on selle organisatsiooni arvamus korda läinud?

12 Comments

 • Reply Trash |

  “Elektrooniline nuts” on asi mida füüsiliselt ei ole olemas. Selle ära kaotamine võtab veelgi vähem aega. Olematu raha liigutamine annab veelgi enam võimalusi spekulatsioonideks.

 • Reply Pronto |

  Ei võta, elektrooniline raha ei ole mingid kupüürid mida saab ühest kohast teise tõsta — tegemist on lihtsalt infoga kes on kellele kui palju võlgu. Selleks, et seda infot kusagilt maha nühkida tuleb oioioi kui palju vaeva näha, kuna kõik osapooled peavad ju iseseisvat arvestust.

 • Reply Jüri Saar |

  ÜRO on hambutu organisatsioon, mis saab teha soovituslike ettekirjutusi ja hukka mõista, kuid midagi sisulist nad teha ei saa.

  Aga küsimus ise on huvitav, millele on tegelikult päris lihtne vastus: hakatakse kasutama mõne teise riigi raha. Kui kohalik raha on ebastabiine (a la Zimbabve 1000% inflatsioon, mis saavutatud just meeletutes kogustes raha juurde trükkides), siis võetaks kasutusele dollareid ja teisi stabiilseid valuutasid.

  Huvitav on ka Somaalia juhtum, kus keskvalitsuse puudumise tõttu ja seeläbi raha juurde trükkimise võimaluse puudumise tõttu on Somaalia raha kasutusel isegi naaberriikide piiriäärsetel aladel, sest tegu on märksa kindlama rahaga, mida ei trükita koormate kaupa juurde.

  Sarnaseid näiteid võib ka Eestist tuua rublaaja lõpust, kui paljud pikemaajalised lepingud sõlmiti dollarites, sest rubla võis väga lühikese ajaga devalveeruda.

  Seega saab ka ilma elektroonilise rahata.

 • Reply Lauri |

  Elektroonilist pappi on oluliselt lihtsam ära kaotada. Piisaks pikemaajalisest elektrikatkestusest või muust sabotaazist pankade serverite vastu ja olekski asi ants.

 • Reply pronto |

  Mkmm … ma just sellepärast rõhutasin, et üleöö lennukitelt alla visata. Idee on selles, et kui sa tahad võtta mõne teise riigi valuuta kasutusse, eeldab see seda, et riigis on piisavalt selle riigi valuutat käibel, nagu meil — enamus markasi mis eestisse tulid jäid sisetarbimisele. Ma ei usu näiteks, et Iraanil oleks piisavalt valuutat sisekäibel, et oma vajadusi katta. Ja isegi kui jõuab võtta kasutusele mingi võõrriigi valuuta on tulemus saavutatud — riigil kaob oma majanduse üle kontroll.

 • Reply Tanel |

  Põhja Korea on sellega juba aastaid USA’l pinnuks silmas (tuhandete muude asjade hulgas) et ta trükib oma diplomaatilisele personalile äärmiselt kõrgekvaliteedilisi valedollareid, mida nood siis levitavad aktiivselt.

 • Reply Jüri Saar |

  OK, lennuki teema…tõenäoliselt pöörduks raha pommituse osaliseks saanud riik tagasi vahetuskaubanduse peale kuni suudetakse piisavalt valuutat sisse tuua. Midagi siseturul müüa oleks mõnda aega mõtetu, sest vaja on valuutat.

  Samas hakkaks olulist rolli mängima sotsiaalsed võrgustikud, kus usaldusväärsed inimesed (tuttavad, sõbrad) saaksid vajalike kaupu, kuid mees tänavalt ei saaks. Saajate eelduseks on loomulikult see, et nad tulevikus saadu eest ka tasuvad.

 • Reply pronto |

  Selline olukord tekitab aga põhimõtteliselt kodusõja, sest linnainimesed oleks üsna pea nälgas ja enamustel poleks ka suurt midagi väärtusliku vahetada toidu vastu.

 • Reply plastic |

  ma ei saa täna öösel magada. töepoolest, mis siis juhtub, kui venemaa äkki saja miljardi jagu eesti kroone tallinna kohal laiali puistab.
  ei tohi hirmutada niimoodi.

 • Reply Oop |

  Seda trikki kasutas omal ajal juba Napoleon Inglismaa kallal. Ja ega kuni läbimurdeni naftaturul pidanud ka NSVL vajalikuks välisvaluutareserve kaubanduse abil täiendada, kuni oli lihtsamaidki meetodeid.

  Myntidega, muuseas, on seda tehtud juba oma tuhat, kui mitte kaks tuhat aastat. Lased käiku suuremas kogus vaindlase mynte, õhuke hõbedakiht vase peal, ning varsti ei võta tema raha enam ykski kurat vastu.

 • Reply Olev |

  Föderaalreserv on juba ise piisavalt teinud kõik selleks et jamada dollarite trükkimisega pole vaja!
  Vaja lihtsalt leida piisavalt väärikas isik. Näiteks Hiina president, kes teatab pärast Hiina investorite poolset järsku suuremahulist dollari võlakirjade mahamüümist, mis on langetanud dollari hinna rekordmadalale, järgmist:
  1. Vastavalt 68 aasta kohtumäärusele on FED ja tema pürmaiidskeemi alusel trükitav katteta raha USA põhiseaduse vastane
  2. Riigi kätte rahakontrolli üritada võtnud president JFK mõrvatigi selle protsessi peatamiseks
  3. Hiina soovitab oma vara investeerida hoopis kulda et mitte väärtusetuks muutuva dollari läbi oma vara kaotada

  Lisada võib veel mõne nüansi mis paanikt külvaks ja 2/3 dollarimassist üleilma tulvaks pidurdamatult USAsse ja seal tekiks kaos…
  Hiinal oleks muidugi kasulik sel juhul oma allhanketööstus suunata USAs valitsevast paanikast ja kaosest seiskunud majanduse tõttu tühjaks jäävaid turge varustama allhanke komponentidest lõpptooteid koostades…

Post a comment