pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Pisikeste poodide hääletu hääbumine

Nüüd on siis päris mitu kuud möödas sellest päevast kui meie linnaviletsus otsustas — mehed joovad viina päeval. Õhtuks olgu lakkumine lõppenud ja kui hädasti vaja, siis vaadake alkoholi reklaamist. See on ju peaaegu sama hea. Mutli teatab, et enam ei tehta spontaalseid oste, Faktumi kliendid teavad rääkida, et 2/3 Tallinnast NÕUAB Prismalt alkoholilitsentsi äravõtmist ja varsti jõuab ka õnn meie õuele.

Mingi nädalake tagasi sattusin ma praeguse Adamsoni tänaval olevasse Kassisaba poodi. Selline pisike poeke — isegi veidi suurem kui pisike, aga sellele vaatamata tüüpiline nurgapood. Selliseid poekesi on pea iga kvartali või paari kohta üks ning need on osake kohalikust kultuurist ja infrastruktuurist. Juba poodi sisse astudes tabas mind õõvastus — pooled riiulid olid tühjad, poolte peal kaup, mis tundus kusagilt üle olevat jäänud. Elementaarne ärivaist ütles, et see pood on juba surnud, ainult ta ise ei tea seda veel.

Ma rääkisin paar sõna müüjaga juttu ning teema seest tuli välja, et see on kõik selle kaheksase alkoholimüügipiirangu süü. Väikesed poed finantseerisid ennast suuresti nendest alkoholiostudest, mis inimesed tegi õhtul. Toon tüüpilise näite — läksime stuudiosse ja tinistasime veidi aega pille. Et asi loomingulisemas ja sujuvamas õhkkonnas sujuks võeti lenksu otsa ka paar õlut. Vahepeal tuli rahvast juurde, õlut aga mitte ning nurgapood ulatas oma abistava käe. Praegult seda võimalust enam pole, sest kaheksast on alkoholilett luku taga.

“Nohjah, aga vorst?”, küsiks selle peale Võts. Kuidas see vorsti mõjutab. Vorsti mõjutab see väga lihtsalt. Alkoholimüügist teenitud rahaga hoiti oma laoseisu ja kaeti ettenägematuid kulusi. Muide, kui inimesed enam nurga-peal-poest vajaliku nodi ei saa, siis kaob neil ka harjumus käia seal (mina näiteks käin tänu sellele ainult Kristiine keskuses). Kui kaob harjumus, kaovad ka kliendid. Kui kaovad kliendid, kaob ka tulu. Kui kaob tulu, kaob ka võimalus omale mingi raha eest kaupa sisse osta. Ja olemegi surmaringis, sest kui pole kaupa, pole midagi ka müüa.

Ma võtsin kätte ja otsustasin pärast seda kõik ümbruskonna poekesed läbi käia ja ehmatusega märkasin, et kõigis oma sama häda. VIIMASES KUI ÜHES. Näiteks kahest minu lähikonna poest üks oli juba kinni pandud ning teises oli sama mure mis Kassisabaski — pooled riiulid tühjad. Kui müüjatega antud teemal juttu teha, siis kuigi alustatakse peaaegu alati erinevatest kohtadest jõutakse alati samasse kohta välja — pärast alkoholikeelu sisseviimist kadusid kliendid ja kadus ka sissetulek. Kuidas teile see värk tundub?

4 Comments

 • Reply tdx |

  … ja mis kõige kenam — jollerite jõmin kestab ikkagi edasi, õhtuti sõidetakse ennast ja teisi purjus peaga surnuks, õhtuti (eriti reedel-laupäeval) näeb Tallinn ikka välja nagu odava zombifilmi võtteplats jne. Tegelikult mitte midagi peale väikepoodidele surmaotsuse väljakuulutamise sellega saavutada ei õnnestunud. Aa, see ka, et korralikud kodanikud kannatavad.

  Selline tunne on, nagu elaks idiootidele mõeldud riigis. Edgar ja tema erakond teab ju paremini, mis meile hea on. Öäck.

 • Reply kukupai |

  Nagu kindlaks on tehtud, ei langenud ju üldse kange õlle läbimüük, selle tarbijad ostavad enne kl 20 ju oma varud ära (ja tarbivad ära ka). Aga õhtusöögi kõrvale kvaliteetveini või sünnipäevale minekuks konjak jääb enamasti nüüd ostmata, seda tehti ikka hiljem, või siis paar siidripurki…
  Minu lähikonnas pole ammu juba korralikku väikepoodi, ainult üks hädine Comarket, kust piima-leiva kätte saab, ei enamat. See on ju ka suhteliselt väike pood ja kannatab samamoodi. Nii jäävadki ainult suured ketid järele.

 • Reply ivar |

  Ütleks kah sõna sekka, kuna elan samas kandis – Kassisaba poe allakäik hakkas tegelikult tükk maad varem.

  Veel paar-kolm aastat tagasi kannatas sealt isegi üht-teist söödavat osta, aga kui kõrval asuvas Westholmi gümnaasiumis suurem remont algas, siis hakkas poe sortiment vaikselt ära vajuma. Võimalik, et vahetundidel maiustusi jms. ostvad lapsed andsid arvestatava hulga käibest. Või vahetusid lihtsalt omanikud – tont seda teab.

  Igatahes juba umbes kaks aastat tagasi sai hakatud õhtust saunaõlut hankima Vismari ja Kapi tänava nurgal asuvast alkoholipoest, kus oli parem valik ja õlu üldreeglina külmas.

  Umbes kuu aega tagasi sattusin korra jälle Kassisaba poodi ja pilt mis seekord avanes, oli ikka üsna nukker. Kahju küll, aga võib-olla olekski parem kui selline vindumine ükskord otsa saaks – siis oleks vähemalt üheselt selge, et seda poodi enam ei ole.

 • Reply Pronto |

  Ma olen seal varem kah käinud. Sortiment on kõikides sellistes poodides olnud allapoole igasugust arvestust kuid selline asi, et pooled riiulid lihtsalt tühjad on nägin ma siis esimest korda. Ma käisin seal eelmine kord kevadel ja siis oli sealt lihtsalt vilets kraam müügil, aga letid olid seda vähemalt täis. Nüüd enam seda muret pole.

Post a comment