pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Mis on Apple iPad?

iPad

iPad

Henrik Roonemaa kirjutas tänases päevalehes, et Apple jooksis oma eile välja hõigatud iPad-iga lati alt läbi. Mina väidan, et latt on vaid sellepärast püsti, et Henrik ootas vale lati juures. Tuues võrdluseks kaks Apple varasemat megahitti: digimuusikamängija ja nutitelefon, siis kumbki ei olnud uus toode ja kumbki ei olnud ka revolutsiooniline. Need on olid hoopis tooted, mis olid õigesti tehtud ja mõeldud tarbijagrupile, mida ei eksisteerinud vaid sellepärast, et sobivat toodet ei eksisteerinud.

iPadiga sihib Apple taaskord gruppi, mida ei eksisteeri vaid sellepärast, et seniajani pole ükski toode oma hinna ja kvaliteedi suhtega suutnud seda luua. Henrik nägi selles väljavenitatud iPodi. Mina väidan, et Henrik eksib.

Mida mina näen selle seadmes? Ma näen selle uue põlvkonna seadmete tekkimist, mis mahuvad kategooriasse “consumer computing”. Sellele on pisut raske leida korraliku maakeelset vastet, seega ma ei hakka praegud nii ad hoc seda ka välja pakkuma, kuid selle visiooni taga on seadmed, mis on pidevalt võrku ühendatud, pidevalt käepärast ja alati sisse lülitatud ning valmis kasutamiseks. See on mõeldud kasutajale, kellel juba on arvuti ja telefon ning see pigem täiendab neid, kui asendab.

Seda iseloomustab mitu asja. Esiteks on seade üsna võimas, samas ei toeta asi multitaskingut — jah, see seade lubab korraga käivitada vaid ühe programmi, aga ta jooksutab seda väga-väga sujuvalt.Tegemist ei ole rõhutatult töövahendiga, vaid just tarbimisseadmega, kuigi huvitaval kombel seab ta ilmselt ohtu Executive Level arvutid.

Teiseks on see alati võrgus: WiFi ja 3G kaart hoolitsevad selle eest, et Internet oleks igal ajahetkel kättesaadav ilma eelnevate käivitamiste ja ootamisteta. Isegi sülearvuti ei vedele kusagil lauanurgal oma järge oodates, selle juurde tuleb minna ja nende portatiivsus on siiski makrotasandi portatiivsus.

Kolmandaks ekraan, mis on palju kiidusõnu pälvinud. iPadi praktikas kasutada saanute sõnul teeb Apple üllitis Kindle elu üsna kibedaks, eriti arvestades sellega, et Cupertino firma on sõlminud kokkulepped viie publitseerijaga. Lisaks trügib see personaalse televisiooni turule, mis koos ettevõtte plaaniga alandada telesarjade episoodi hindu oma iStores ei ole kaugeltki võimatu. Vajaduse korral on seda võimalik ühendada ka teleriga, ning sellisel juhul on tegemist 720p funktsionaalsega meediaboksiga.

Natuke üllatav on kaamera puudumine, sest püsivõrgutus lubaks ju ideaalseid videokõnesi. Samas siiski on see mõistetav, sest kaamera on saadaval lisaseadmena ja hinna optimeerimise huvides on arvatavasti tõepoolest mõttekas jätta vabalt valitavaks omadus pilti ümbritsevast maailmast masinasse tõmmata.

Ausalt öeldes olen ma sellisest vidinast juba aastaid unistanud — teate kui tore on ilma arvuti juurde ronimata Wikipediast asju uurida, diival uudiseid lugeda ning köögis veebist toidufoorumeid sirvida. Minu igapäevases vidinakasutuses tekkis äsja just iPhone ja MacBooki vahele päris suur tühimik, mida ilmselt enne poolt aastat midagi ei täida.

13 Comments

 • Reply Allar |

  seade paistab olema jah selline töömärkmik-meelelahutuskeskus. ehk et asi, millega inimene hommikut alustab (päeva planeerides) ning õhtul lõpetab – diivanil netti sirvides, e-raamatut lugedes või filmi vaadates. tõsi, seda kõike saab teha ka sülearvutiga, aga olgem ausad, mugav see küll ei ole.

 • Reply Allar |

  digi arvustustest veel niipalju, et need jäävad mõnikord sisult ikka väga .. kaugeteks. näiteks see viimane canon 7d arvustus näitas selgelt, et ei oldud aru saadud, milleks ja kellele see aparaat tehtud oli.

 • Reply Allar |

  muide, kas te teate, kui paljud inimesed meie seast mängivad kõikvõimalikke *ville mänge facebookis? ja mõelge nüüd kui kõva “mängukonsool” on selleks ipad..

 • Reply Andris |

  Sekundeerin Pronto arvamusele. IMHO ei saanud just Roonemaa asjale pihta.

  Näiteks iphone pikaajalise kasutajana (kasutan seda telefoni “algusest peale”, 2007 sügisel ostsin esimese põlvkonna 2G, hetkel kasutan 3GS mudelit) olen täielikult harjunud iphone brauseriga netis ringi kolama. Peamiselt vabadel hetkedel näiteks diivanil telekat vaadates, et kiirelt Wikipediast midagi üle kontrollida või reklaampausi ajal kasvõi Delfit lapata, aga ei viitsi arvuti juurde minna. Või enne magamajäämist õhtul voodis, kui und veel pole ja tahaks midagi veel üle vaadata.

  Kui nüüd mulle antaks sama funktsionaalsus, aga kiirema reageerimisega ning mitu korda suurema ekraaniga, siis vähemalt mina olen küll täielikult müüdud.

  Töö jaoks see masin võibolla tõesti väga ei sobi (kui ei ole just müügiesindaja vms, kellel oleks hea klientidele tabletist esitlust näidata), aga koduseks meediatarbimiseks polegi paremat asja olemas. Kui ma tahan multitaskingut või Flashi, siis ma lähen otsin selle arvuti siiski üles, kui mul aga on vaja lehest viimaseid uudiseid lugeda ja samal ajal muusikat kuulata või Facebookis ringi lapata, siis on see seade küll 100% omal kohal.

 • Reply priitp |

  Et consumer computing? Mul on selline seade juba olemas, telefoniks nimetatakse…

  HTC telefonide kasutajana tundub mulle kummaline, et ma peaks juurde ostma veel ühe vidina, mis jääb tehnilises plaanis minu poolteist aastat vanale telefonile alla. Lisaks tundub iBad olevat samasugune suletud süsteem, nagu iPhone.

 • Reply Lauri |

  Võibolla ma pole asjast õigesti aru saanud, aga mul on tahvelarvuti juba 3 aastat. Päeval teen sellega tööd. Öösel keeran kaane teistpidi ja mul on joonistamiseks tahvelarvuti.

  Tahvelarvutid ei ole ju midagi uut. Kui nad sajandi alguses turule tulid, olid nad lihtsalt liiga kallid ja kohmakad. Hiljem muutusid nad väiksmaks ja kergemaks, aga tootjad ei osanud neid turundada.

  Uurisin ise ka iPhone, aga hankisin siiski puutetundliku ekraaniga QWERTY klaviatuuriga telefoni. Praegu mõtlen, et oli see vast õige samm, sest külmaga saan nuppudele pihta, puutetundlikule ekraanile aga alati mitte. Lisaks veel tarkvara võimalused… Jällegi – tootja ei oska ilmselt turundada.

  Turundamine ja ergonoomika on need, mida Apple väga hästi oskab. See-eest saab Windowsi telefoniga tööd teha.

 • Reply pronto |

  Noh, põhimõtteliselt saab ju telefoniga kõike teha — vaadata filme, kuulata muusikat, surfata netis, lugeda raamatuid ja nii edasi. Milleks üldse kõik need arvutid, telerid, muusikakeskused ja muud imevidinad? Aga maailm ongi selline kummaline …

  Üldiselt Lauri su jutus on iva. Üks asi, mida prognoositakse juba mõnda aega on n.ö. post-computing ehk consumer computing seadmete teke, mis võtavad üle põhilised arvutifunktsioonid, mis ei vaja spetsiifilist rauda ja kasutajaliidest: veebis surfamine, meedia tarbimine, jne. ja mis tegelikult moodustavad mõne inimese jaoks pea kogu andmevajaduse.

 • Reply londiste |

  telefoniga saabki kõike teha. pool aastakest tagasi oli üks vahva lugu sellest, miks iphone jaapanis kuidagi ei müü – lihtsalt tehnoloogiliselt ei ole tegemist just kõige pädevama seadmega, eriti sealses kontekstis, mis kahjuks on tehnoloogiliselt meist tükk aega ees. videosalvestust polnud, telekat pole, brauser pole teatud aspektides suurem asi ja pudipadi veel. lisaks totakad teenusepakkujapiirangud, millest küll väga kiirelt aru saadi.

  offtopic, aga tegelikult mitte sedavõrd kui arvata võiks. mina pakun, et lauri jutus on õnneks või kahjuks vägagi palju iva. tahvelarvutid söövad oma multifunktsionaalsusega ipadi hommikusöögiks olenemata selle kasutusmugavusest. disclaimer, et see ei tähenda tingimata müügi osas ipadi hävimist, kuna ipad ilmselt siiski tuleb esimesena ja tüüpilise apple produktina omandab kiirelt cult following-tüüpi rahvahulga.

  küll aga on nsr uudised rääkimas, et netbooki ja puutetundliku ekraani ristamisega üsna sarnasesse formaati on nii mõnedki ettevõtted ametis. olenemata tarkvaraplatvormist saab sellest üsna karm konkurent.

  lauriga qwerty klaveri osas ei nõustu. jah, ka mul on qwerty klaveri ja vga ekraaniga telefon, mis oli liikuva ja märkmeid vajava töö juures täiesti asendamatu. kuid töökoha muutusega kaasnes selle seadme täiesti kasutuks muutumine. telefoniks oleks vaja siiski lihtsamat seadet.

  pronto, kuidas sa kujutad ette veebi ja meediat ilma spetsiifilise raua ja kasutajaliideseta? nimeta seda norimiseks kui tahad ja ma arvan, et sa pead sellega silmas praeguses mõistes arvutit, kuid sellega ma nüüd väga ei nõustu. raud ja liides muudavad lihtsalt veidi kuju ja kohanduvad uue vajadusega.

 • Reply liina |

  näe, GNT on nime vahetanud, ja arvab, et “ultra polüfunktsionaalsed tooted ei saavuta läbimurret, pigem tekib palju „uusi nishiturge“ ja „uusi kliendisegmente“ – näiteks on eraldi tarbijaprofiil netbookil ja sülearvutil, lihtsal mobiilil ja nutitelefonil” http://www.also.ee/index.html

Post a comment