pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Milline fashismiohvrite mälestusmärk?

Loen praegult Postimehe artiklit nimega “Kalevi-Liival rüvetati fašismiohvrite mälestusmärki” no ja ei saa aru kust otsast on tegu fašismiohvrite mälestusmärgiga.

Ainuke asi, mis sellel sambal silma hakkab on juudisümboolika ning viide juutidele — fašismi ja selle ohvreid pole kusagil mainitud. Või ongi nii, et eestlased ei saanud ju fašismiohvrid olla kuna kõik eestlased on holokaustitööstuse silmis ise fašistid? Enamgi veel, mis alustel saab neid juute üldse fašismiohvriteks nimetada — minu mäletamist mööda võimutsesid Teise Maailmasõja ajal Saksamaal eelkõige siiski natsionaalsotsialistid ehk natsid ning fašism oli üldse itaallaste rida. Loomulikult eksisteerib võimalus, et mingil hetkel sõitis siia ports italianosi kes Mussolini enese käsul siin veidike aadrit lasid, aga omavahel öeldes on seda ikka väga raske uskuda.

Kui nüüd asja selles valguses hakata vaatama, siis võiks vabalt ka Lihula sammast fašismiohvrite mälestusmärgiks nimetada. Teise Ilmasõja käigus sai hukka ühel või teisel viisil mitmeid sadu tuhandeid eestlasi. Erinevalt Lihula kivist ei vaevu sellel sambal keegi neid ära märkima, kuigi see monument asub meie riigi pinnal.

11 Comments

 • Reply Ulmeguru |

  Eestis enamjaolt ei tehtagi vahet fašismil ja natsionaalsotsialismil… osalt ilmselt põhjuseks nõuka-ajast jäänud harjumus kõike nimega «fašist» õnnistada…

  Holokaustitööstuse silmis on kõik eestlased tõesti süüdi, et Eesti oli _judenfrei_… mäletan, et uue EW alguses ilmus nädalalehes «Eesti Ekspress» isegi lugu, kus arutleti tõsimeeli, et kõik eestlased peaks juutidelt andeks paluma, et Eesti _judenfrei_ oli.

  Ah, sitta sellest terminoloogiast, eriti kui artikli allikaks on keegi Zarenkov (kelle jaoks sõnad «fašist» ja «nats» on ilmselt tõesti sünonüümid)… asja olemuse võtab selles loos hästi kokku lause: «Politseisse me seoses selle intsidendiga ei pöördunud, ent juba täna edastan ma kirja sellest USA suursaadikule Eestis,» kinnitas ta.

 • Reply Lauri |

  Holocash ja tema muinasjutud.
  Kas see mitte Respublika polnud, kelle valitsusajal imporditi meile kohustuslikus korras “tähistatav” “Juuditapupüha”?

 • Reply Octavianus |

  Before and during World War II, many individuals and groups openly described themselves as Fascist. The term is relatively uncontroversial when applied to individuals such as Benito Mussolini, Adolf Hitler, and their direct supporters, and to states such as Fascist Italy and Nazi Germany.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Fascism_(epithet)

 • Reply Pronto |

  Fašismi kohta saab parema kirjelduse siit:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Fascism

  Epiteedid on rohkem sellised ärakulunud üldistavad omadus(sõimu)sõnad (a la juutide kohta vibuninad öelda või kõikide araablaste kohta rätipea, eestlaste kohta “kuumad eesti poisid”, IT inimeste kohta patsiga poiss, jne.).

  Selles artiklis on ära toodud poolt ja vastuargumente, kus laias laastus võrreldaks poolt ja vastuargumente ning vähemalt minu jaoks on erinevused natside ja fašistide vahel palju suuremad kui sarnasused. pealegi nende sarnasuste alusel võiks kommunismi konkreetselt fašismiks tituleerida, kuigi oma olemuselt olid nii natside kui fašistide parteid loodud kommunismivastaste liikumistena.

  Huvitaval kombel oli fašistidel juutidest suuresti ükskõik, juutide kimbutamine oli rohkem saksa natside kiiks. Aga neil kippus ka muid kiikse olema — paljud natside juhtfiguurid olid kibedad käed okultismis ja esoteerikas näiteks.

  See judenfrei värk, mida siin mainiti oli tegelikult tingitud ühest ja palju lihtsamast asjast — nimelt eestlased ei teinud rahvustel vahet: räägid eesti keelt ja omad eesti kodakondsust: järelikult oled eestlane. Eesti on olnud erinevate rahvuste katel juba pikemat aega, seetõttu on see mõnes mõttes ka paratamatu.

 • Reply Validool |

  Tegelikult ongi eestlased juudid!!! Selle teooriaga tõestamisega võiks kaugele jõuda! Me lahendaks ilgelt palju probleeme, saaksime osaks oluliselt võimsamast võrgustikust kui EL, ja ükski saksa turist ei tohi siin enam pea püsti ülbata. Peale selle oleks see mälestusmärk hoobilt meie rahvuslik aare. Negatiivseid pooli näen ainult kahte tühist: a) peaks usu ära vahetama, aga see puudutab vist mingit 6% elanikkonnast meil vms ja b) Hamas tahaks meie ainust provintsi soojal maal maatasa teha, aga seegi on lahendatav, kuna meie Tallinna piirkonna juudid (ehk exeestlased) on diplomaatias rahuliku joonega ja ilmselt jõuame kokkuleppele.

  Krt.. mida rohkem kirjutan, seda rohkem juudiks tahan!

 • Reply Trash |

  HOLOCAUSTI mäletamine ja austamine ,aitab ära hoida üha suurenevat terrorismiohtu maailmas. Sellepärast on mälestusmärgi rüvetamine kuritegu ja noahoop selga tublitele eesti sõdurpoistele Afganistaanis,Bosnias ja Iraagis.Minge parem annetama raha HOLOCAUSTI ohvritele ja nende lähisugulastele,muudate maailma paremaks ja ilusamaks kohaks.Muidu lahmite siin niisama teksti.

 • Reply Lauri |

  Trash, kas sa oled purjus või on see siis nii peen iroonia, millest kohe kuidagi aru ei saa?

 • Reply Mart |

  Nagu paljude muude sõnadega on juhtunud, nii on sõna fashism minetanud oma algse tähenduse ja muutunud emotsiooni väljendavaks sõnaks. Fashism tähendab kõike halba ja kõiges halvas on fashistid süüdi. Muud omadused peale halb olemise on sekundaarsed.

  Sama lugu on näiteks sõnaga humanism. See tähistab kõige hea ja positiivse summat, omamata ise tegelikku tähendust.

 • Reply Kristjan |

  Tegelt siit veidi ida poole ju tegutses ka italianode helesinine diviis kui ma õieti mäletan.

  Ja judenfrei kohta. Eesti vist oli ainus riik (ostlandi osa) mis kuulutati judenfreika.

  Me oleme vist ka juutide kuldses raamatus ära märgitud oma esimese vabariigi aegse usu vabaduse tõttu ja pahas nimekirjas just selle ainsa judenfrei staatuse pärast.

Post a comment