pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Margit Sarv, nõrgamõistuslikkuse volinik

Ma ennist juba ütlesin, mis ma kogu sellest värgist arvan ning seda siinkohas üle kordama ei hakka. Ma ei hakka ka pikemalt kommenteerima Sarve liiale läinud himu poistel kääridega noks maha kaksata (nii suurtel kui väikestel) — kui tema meelest on “poiste päev” sooliselt diskrimineeriv üritus, siis mis asjad on naistepäev, emadepäev, isadepäev, jne? Võib-olla on diskrimineerivad ka need plakatid, kus kutsuti ülese naissi mitte peksma ning kõik need naistevarjupaigad? Ja siis see kampaania, kus arvati, et naised võiks vähem juua?

Ah, aga tegelikult on sellistel poiste päeval jumet küll. Ma hiljuti õpetasin mitu nädalat ühele oma tuttava kooliealisele pojale programmeerimist. Mida ma aga tähele panin on see, et ma õpetasin talle veel palju-palju muid asju, mida ta omaealiste või ema käest poleks kunagi õppinud ja millele ilmselt kooliski suuremat tähelepanu ei osutata. Probleem on selles, et meie ühiskonnas ei ole häid rollimudeleid — enamus isasi on kas kadunud, luuserid, lollid või hõivatud. Või mingi kombinatsioon nendest. Pole siis mingi ime, et poisid võtavad omale eeskujudeks vanemaid poisse, kellel endilgi alles kõrvatagused märjad ja noorpõlve tembud tegemata. Ma olen rääkinud inimestega ja see probleem paistab olevat ikka üsna levinud .. koguni nii levinud, et kui tuli jutuks minu noorte tehnikaklubi plaan, siis just see teema tõusis päevakorda. Mulle öeldi: “Pronto. Sa oled pea kõikide pahedega kokku puutunud ja sellele vaatamata inimeseks jäänud. Sa tead, millest jutt käib. Sind ta kuulab. Räägi temaga.” (seda ütles üks ema, kelle poiss oli pisitasa hakanud käest ära minema). Sellised päevad annaks poistele võimaluse näha, et on olemas ka andekaid ja häid inimesi, kellel järgi on pigem mõttekas suunduda. Ma tunnistan ausalt, sooline diskrimineerija nagu ma olen — tüdrukutele minust head eeskuju ei saa.

Muide, Margit Sarve tool kõigu juba mitu nädalat. Võib juhtuda, et selle asemel tuleb võrdse kohtlemise voliniku ametikoht. Margit, vaeseke, üritab seda keerata poliitiliseks mänguks ning pakub, et kõike seda peab veel kõvasti kaaluma. Tsiteerin:

Mitme asjaga tegeleva voliniku puhul tekib oht, et aega jääb vaid kaebuste läbitöötamiseks ning struktuurse ebavõrdsusega ei jõuta tegeleda.

Yeah, right, ma kohe tahaks teada, kes selle poiste päeva peale kaebas?

9 Comments

 • Reply Anonymous |

  tsitaat: mõned mänguasjad on ajalooliselt poiste _omad_ (minu rõhutus)

  palun kommentaari, st näiteid ja põhjendusi, oo pronto, tark, andekas ja hea. kui ära põhjendad, siis sind ma kuulan.

 • Reply Pronto |

  Puust mõõgad, millega mina lapsepõlves sõda mängisin on ajalooliselt (aastatuhandete jooksul) olnud ainult poiste mänguasjadeks. Põhjendus on väga lihtne — löök (isegi kogemata), mis poisile ainult sinika põhjustab, lõpeb pahatihti tütarlapse puhul luumurruga — seda eelkõige just laste puhul, kelle luud niisamagi haprad on.

  Ma ei ole kordagi näinud, et tüdrukud oleksid proovinud (isegi uudishimust) puust tokkidega vehelda.

 • Reply mr.Costello |

  Kust sa võtad, et tüdrukute luud nõrgemad on? Esimest korda kuulen…

  Tahad näha sellist tüdrukut, kes puust tokkidest endale mõõkasid, vibusid jms teeb? Ma võin sulle oma tütart näidata. 🙂 Miks ta selline on? Sellepärast, et ma ei ole teda kasvatanud soorollidest lähtuvalt, viibutades näppu, kui ta tokiga vehkleb ja manitsedes: “Ära käitu nagu poiss!”

  Õnneks on vähemalt mõned lastekirjanikud samuti nö minu poolel ja ei ole tüdrukuid ninnu-nännudena kujutanud – ma räägin Astrid Lindgreni Pipist ja Janusz Korczaki neegriprintsessist “Kuningas Maciuses” – pigem vastupidi: need tegelased tõstsid lausa mässu idiootliku ja põhjendamatu poiste ja tüdrukute eristamise vastu.

 • Reply aif |

  tuleb tunnistada et ka mina olen piisavalt pommikindlaid tütreid näinud kes “poistemänge” mängisid aga see selleks.

  Pronto kui vana see koolitatav poisslaps sul oli? Ja millist keelt sa kasutasid. Kas linuxi jaoks on olemas mõni vara-puberteetikule sobilik värviline keskkond milles näiteks piktogrammidega saab algoritmimist näidata ja pusida lasta?

 • Reply Ave |

  Kummaline, täna kontoris hommikukohvi kõrvale ajalehte sirvides oli just see nimetet artikkel ainuke, mis minus homeerilise naeruhoo esile kutsus…kahjuks-õnneks seda ei juhtu mitte väga tihti ajalehti lugedes. Olin väga tänulik, et momendil kööginurgas teisi kolleege ei viibinud, säästsin neid ebaesteedilisest vaatepildist mis paratatult tekib koosluses nagu nina ja kohv ja totakus 🙂

 • Reply Pronto |

  Ma ei olnud öelnud, et erandeid ei ole — lihtsalt nad peavad mängima omas kaalukategoorias. Ma lappasin just mingit toitumisalast ajakirja ja sealt räägiti pikemalt sellel teemal: USA sõjaväes saavad n.ö. füüsilisest tegevusest tingitud luumurde 1-3% meestest ning 10-12% naistest. Tegemist ei ole mitte lahingutegevusega seotud vigastustefa, vaid treeningvigastustega.

  Poisse ja türdrukuid eristatakse peamiselt selleks, et nende ettevalmistus iseseisvaks eluks oleks maksimaalne. Loomulikult võib neid uniseks masinast läbi lasta, aga sealt tulevad viletsad mehed ja viletsad naised — nõukogude võim tegeles ju sellega pea terve viimase sajandi. Mis selles siis halba on, kui Pipi tahtis olla poiss? Angela Aak tahtis kah olla naine. Kõik on tänapäeval võimalik.

 • Reply Pronto |

  Alati on olemas erandeid, kes kinnitavad reegleid. On poisse, kes eelistavad nukkudega jampsida ning erinevaid süsteemi ja hierarhiamänge mängida. Neid võib olla kuni 10%.

 • Reply mr.Costello |

  Pipi ei tahtnud olla poiss! Pipi tahtis, et poisse ja tüdrukuid koheldaks võrdselt. See ei ole üks ja seesama.

  Aga see selleks. Off-topic: miks Pushspace ütleb “It works!”?

 • Reply Ray D. Noper |

  Sest ilmselt ta töötab…
  Värske apache install, siis, ilmselt.

  Tegelt tahtsin seda küsimust ise küsida mõnda aega tagasi, aga ei ole veel jõudnud 😛

Post a comment