pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Kristiine prisma näidispeks

It is said whoever controls Arrakis, controls the Spice; and whoever controls the Spice, controls the universe.

— Frank Herbert, “Dune”

Kui Savisaare vastu hiljuti hääli korjati, siis saatis ta need hääled rahumeeli prügikasti väites (täiesti põhjendatult), et tema esindab enda hääletajaid ja need inimesed ei andnud talle niikuinii mandaati ning need kes tema poolt ei hääletanud ei saa seda ka ära võtta. Aastal 2004 aga selline põhjendus talle ei sobinud — rahvahääletuse põhjal selgus, et 2/3 Tallinna kodanikest (kuigi hääletusest võttis osa tühine kogus inimesi) on öise alkoholimüügi vastu. Sellisel juhul oleks olnud korrektne samuti väita, et inimestel, kes öösel alkoholi ei osta ei ole õigust ka hääletada selle müügi keelamise poolt. Muide huvitaval kombel lasi praegune vastu päid saav Prisma lahkelt oma pinnal kampaaniaga tegeleda, sest kuna nad suletakse kell 23:00, siis nad pigem toetasid toonast piirangut.

Kui esimene rahvahääletus toimus, siis kutsusin ma paljusi oma tuttavaid selle ukaasi vastu hääletama. Juba tollal oli selge, et tegemist ei ole rahva tervise ning tulevikuga seotud kampaaniaga (arvestades sellega, et sama partei üks juhtliikmetes käis täis peaga Pärnu maanteel omal ajal autode rivi mõlkimas ning tema positsioonis vaatamata sellele muudatusi pole toimunud — lisaks sama partei soosib igati “kultuurisündmust” Õllesummer, proovides suisa niikaugele minna, et ürituse piletite käibemaksu 5% peale viia. Ikka kultuuri toetamise egiidi all), vaid plaaniga suruda alkoholimüük vajalike inimeste poolt kontrollitavasse “monopoli”.

Kuidagi valus on vaata, kuidas tollal prognoositud sündmused järjest materjaliseeruvad — isegi tollal mind asjatus sahmerdamises süüdistanud inimesed on praegult antud teemat meenutades piinlikustundest vait. Kaampaania esimene osa oli piirata öist müüki, seejärel õhtust ja seejärel asuda müügikohti piirama. Prisma n.ö. näidispõletamine ongi selle üks osa. Pärast seda on kõik kauplused sunnitud sisse viima eriti tõhusa vanusekontrolli, mis laias laastus tähendab seda, et järjekorrad pikenevad kuna kassatehingutele kuluv aeg pikeneb. Loomulikult tekitab see hulga asjatut furstatsiooni nii ostjatele kui müüjatele. Lisaks kaaneb müüjaametiga edaspidi teatav riski, sest tekitatud materjaalne kahju tuleb ju kellegi käest sisse nõuda. Arvata on, et müüjaamet eriti just praegusel tööjõukriisi ajastul suurt populaarsust ei kogu. Väiksemad poed ei suudaks sellist matsu väljagi kannatada ning tõenäoliselt suletakse ja alles jäävad vaid suured marketid. Alternatiivina ilmselt pakutaksegi välja, et (loomulikult linnaelanike pahameelele vastu tulles) hakatakse alkoholi müüa eripoodides, mis on linnaviletsuse poolt määratud inimeste poolt kontrollitav. Juba on välja öeldud, et kui ka 8 piirang soovitud (??? ma olen vaid ebamääraseid soove kuulnud, mingit mõõdetavat plaani ilmselt ei eksisteeri), siis asutakse edasisi piiranguid kehtestama.

Üldiselt praeguseks on tõepoolest selgunud, et soovitud tulemusi kogu projekt andnud ei ole — kuigi kange alkoholi müük on (võimalik ka et suvest tingituna) mõnevõrra kasvanud, on järsult tõusnud lahjema alkoholi müük. Kui abilinnapea Jaanus Mutli kiitles, et enam ei tehta impulssoste, siis tõepoolest — nüüd paneb tallinnlane igaks juhuks alati pudeli korvi, sest impulsi saabudes võib probleeme tekkida. Monopolide saabudes tõuseb kindlasti ka alkoholi hind, mis omakorda tähendab, et need kodanikud, kellele alkoholism on probleem, need jäävad veel vaesemaks ja peavad oma eluviisi alternatiivsete vahenditega rahastama (loe kuritegevus) ja need kellele see probleem pole, neile valmistab kogu jama lihtsalt palju ebameeldivusi. Statistika näitab, et tõusnud on joobes toimunud õnnetuste arv ning kasvanud on liikluses hukkunute hulk. Läti ja Soome kogemused on viidanud, et tegelikkuses kipub igasugune piiramine koguni vastupidist tulemust andma (lätlased seetõttu tühistasid analoogsed seadused). Õhtul on linn täis inimesi, kes taipamata oma “impulssost” varasemalt ära teha ja kodus lont umbe tõmmata nüüd baarirallit teevad ja kaaskodanike häirivad.

Igal juhul on linnakodanikel ora perses. Inimesed, olge valvsad.

Als die Nazis die Kommunisten holten,
habe ich geschwiegen;
ich war ja kein Kommunist.

Als sie die Sozialdemokraten einsperrten,
habe ich geschwiegen;
ich war ja kein Sozialdemokrat.

Als sie die Gewerkschafter holten,
habe ich nicht protestiert;
ich war ja kein Gewerkschafter.

Als sie die Juden holten,
habe ich geschwiegen;
ich war ja kein Jude.

Als sie mich holten,
gab es keinen mehr, der protestieren konnte.

— Martin Niemöller

Post a comment