pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Kliper

Kliper Žukovski näitusel

Žukovskis toimus järjekordne vene kosmose- ja lennundusnäitus MAKS 2005. Põhiline, mis muu träni hulgas silma torkas oli venelaste uus kosmosesüstik Kliper, mida üsna pikka aega on aretatud, kuid mida vahepeal meie idanaabrite kosmosesektori viletsa majandusliku olukorra tõttu surnuks peeti on tagasi ja mitte vähe.

Ariane 5 stardib

Hetkel on plaanis see asjapulk kosmosesse lennutada juba lähima viie aasta jooksul. Pardale võtab masin kuni kuus inimest ja pärast käikuandmist peab Kliper välja vahetama juba 1961 aastast pärit Sojuz süsteemi. Probleemiks on hetkel ainult kanderaketi leidmine — Sojuzi jaoks kasutatav kanderakett suudab orbiidil vedada vaid 8 tonni kraami, samas kui selle seadme kaal kipub jääma kuhugi 14 tonni kanti. Sestap spekuleeritakse, et Kliper hakkab hüppelauana kasutama uut Angara-A3 raketti, mille esimene start peaks toimuma aasta-paari jooksul. Kuna süstikusse on kõvasti investeerinud ka Euroopa Kosmoseagentuur ESA, siis loomulikult ei saa jätta kõrvale võimalust, et käiku tuleb ka Ariane 5 stardiplatvorm, mis algselt oli mõeldud eurooplaste Hermes kosmosesüstiku jaoks.

Igal juhul on Venemaal Kliperiga suured plaanid: kindlasti Kuu, aga sahistatakse ka Marsist. Oma hinnalt on see lennumasin suurusjärgu võrra odavam NASA juba aeguvast süstikust, seega hoiame pöidlaid, et kosmosevõidujooks on taas alanud.

One Comment

Post a comment