pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Kaarel Tarand: Juues toidad viiuldajat

Päeva tola kahtlaseväärtu tiitle saab endale Kaarel Tarand EPL-s avaldatud arvamusartikli “KAAREL TARAND: Mina joon, kunstnik maksab”. Laias laastus on selle kirjatüki mõte see, et valitsus otsustas inflatsiooni ohjeldamise egiidi all alkoholiaktsiis tõusu edasi lükata ja et kõik see mõjub kultuurile laastavalt.

Okei, selge, Euro jaoks on vaja mõningasi tingimusi täita ja see on täiesti arusaadav, et igasugune makskoormuste tõstmine on praegult out. Huvitav on aga kohe Tarandi järgmine mõtte(nõrkuse)lend, mi ütleb nii:

Ja teate, mis see lõbu meile maksma läheb? Ei midagi erilist, tühised 75 miljonit tänavu ja pisut üle poole miljardi krooni järgmisel aastal. Kes tahab maksta? Jälle keegi ei taha. Valitsus ka ei taha. Aga keegi peab ju maksma. Järelikult maksavad need, kes kõige vähem vinguvad. Maksavad viiuldajad, poeedid, skulptorid, rahvatantsijad ja sportlased.

Põhimõtteliselt väidab ta, et kuna alkoholiaktsiisi ei tõsteta, siis sureb vaene viiuldaja kohemaid nälga, sest tema peab saamata jäänud tulu oma taskust kinni maksma (Tarandi kasutab siin keerukat majandusloogikat, mille järgi saamata jäänud tulu on kahjum). Seda loogikat demonstreerib kõige elavamalt ilmselt järgnev anekdoot:

Liiklusinspektor peatab kiirust ületava 600 seeria mersu, sealt viskab kant talle sada taala ja kimab edasi. Nii kestab see nädal aega, aga äkki ühel päeval jääb mersu tulemata. Liiklusinspektor mures, et kerge leib otsa sai, alles kümnendal päeval ilmub mersu jälle välja. Inspektor peatab auto ja küsib kandilt, et kuhu see vahepeal kadus.
“Ah, käisin vahepeal Kanaaridel puhkamas!”
“Ja seda minu raha eest!” on inspektor südamest solvunud.

Okei … kui kogu see jutt läbi lugeda, siis on Tarandi sõnum laias laastus selline: jooge rohkem, siis meie kultuur on jõukas ja õnn tuleb meie õuele.

Nomaeitea. Põhimõtteliselt on kogu selle aktsiisitõusu taga ju hoopis see asi, et juuakse liiga palju. Ideaalvariandi kohaselt ei oleks alkoholitarbimine enam lihtrahvale taskukohane ja nad hakkavad kainelt nädalavahetusi veetma. Ideaalvariandi kohaselt peaks kogutav maksutulu isegi radikaalselt vähenema — millest see vaene viiuldaja SIIS ennast ära elatab? Võimalik muidugi, et härra Tarand sattus lihtsalt hoogu ja algse arvamusartikli pealki oli hoopis “KAAREL TARAND: Mina joon”.

Post a comment