pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Juku-Kalle Raid ja kommentaarid

Justification
To Cross the Border
Justification
For Law and Order
Justification
To Cross the Rio
Señor Peligro

Tänases Päevalehes on Juku-Kalle kommentaar Värner Lootsmani otsusele keelata Harju maakonnas alkoholi müük alates kella kaheksast. Iseenesest see midagi erilist ei sisaldanud, küll aga on selle kommentaarid tähelepanuväärsed. Ühest küljest ajab selline massiivne loogikapuudulikus meele mustaks (võiks isegi öelda ajab jooma), teisest küljest on see omajagu indikaator.

Igal juhul on antud teema debatti tekitanud, kuid kogu selle debatti eripära on selles, et mõlemad osapooled räägivad erinevatest aiaaukudest ja tegeliku probleemi riivatakse vaid põgusalt. Antud juhul ei ole ju küsimus tegelikult kas keelata kella kaheksast alkoholimüük ära, vaid kuidas täpselt see keelamine aitab alkoholismi piirata. Ma nimelt ei suuda kuidagi seosest keelamise ja alkoholismi vahel.

Esiteks siga leiab ikka pori — teisisõnu tähendab see seda, et inimesed, kellel on alkoholiga reaalselt probleeme kohandab oma päevakava ümber ning tema jaoks mingit erilist muudatust see endaga kaasa ei too. Järelikult pole selline keelamine igasuguse loogika järgi mõeldud alkoholismi piiramiseks, vaid viisakate inimeste kimbutamiseks. Muide keegi müügipiirangu toetaja ei ole isegi julgenud piiksatada midagi täielikust müügikeelust, sest tõenäoliselt oleks ainult sellel mingisugunegi mõju.

Teiseks tuuakse alati näitena alaealised. Juba siis kui keelati alates kella 11 alkoholimüük räägiti sellest. Vaat mina siin seost ei näe. Minu arvates on probleem juba selles, et mida see alaealine kell 11 öösel väljas tolgendab.Õigupoolest peaksid nolgid sel ajal kodus koti peal olema, seega taaskord vähemalt selles mõttes pole väide pädev. Põhimõtteliselt on see umbes sama hea kui keelata päikesel öösel paistmine ja pärast rääkida kuidas tänu sellele keelule ongi öösel pime ja saab magada. Alkoholi müümine alaealistele on kogu aeg keelatud olnud, mis omakorda näitab kogu ettevõtmise mõttetust. See oleks õigupoolest sama tark tegu, kui kihutajate vastu võitlemiseks keelataks bensiinimüük pärast kella kaheksat.

Harri Kingo toob eriti ajuvaba näite võrreldes apteeke ja napsuvõtukohti. Võrrelgu seda parem autode arvuga või majade kõrgusega — mina taaskord seost ei näe. Meil valitseb kapitalism, kus kõik asjad pannakse paika nõudmine-pakkumine tandemis. Kui Eesti rahvas peaks nüüd äkitselt kohutavalt põduraks jääma ning praegustest valveapteekidest ei peaks enam piisama, siis küllap see suhe asjad paika paneb. Õigupoolest kui meil tekib reaalne vajadus nõnda paljude valveapteekide järele, siis on tõepoolest põhjust paanikaks.

Hea näide on küsimus “Võib-olla homme enam ei piiraks jukukalleliku “loogika” alusel narkomaaniat ja kuritegevust?” tegelikult on see pigem Juku-Kallet toetav avaldus, kuigi selle autor ilmselt nii ei mõeldud. Narkootikumid on meil kogu aeg keelatud olnud ja mitte alates kella kaheksast vaid ööpäevaringselt. Ometigi on need palju suurem probleem kui alkohol, kuna sellega kaasnev kuritegevus, materiaalne kahju ning ka kaudsed mõjud (AIDS ja muud verega levivad haigused) mõjutavad kas otseselt või kaudselt palju rohkemaid inimesi. Näiteks mult endaltki on ilmselt narkari poolt telefon sisse vehitud ning kaks korda on proovitud automakki varastada ja selle käigus aken sisse löödud. Suure tõenäosusega taaskord ilmselt narkarite poolt. Nagu näha keelamisel ja millegi ebasoovitava vähenemisel ei ole mitte mingit seost ja auru, mis praegult läheb vile peale võiks kuhugi mujale rakendada.

Kui Juku-Kalle räägib, et inimestele tuleks joomist õpetada, siis kukub Kingo kohe seletama, et vaja oleks õpetada kainust. Ma ei saa aru, kas Kingo tõesti ei näe selle väite absurdsust. Õpetada on võimalik ainult midagi, mida inimene ei oska. Teisisõnu õpetada kainust saab ainult inimestele, kes on sünnist saati täiesti täis olnud nii et ühtegi kainet päeva pole olnud. Kas selline ongi Kingo arusaam maailmast tema ümber? Võtaks siin praegult Euroopa näite — Vahemeremaad ja Skandinaavia. Vahemeremaad oma veinidega harjutavad lapsi juba maast madalast klaasikese koos teistega tõstma. Samas on nendes maades purjus inimese nägemine haruldus ja tavaliselt on sellisel juhul tegemist Soome turistiga. Koos õigusega napsu võtta antakse ka vastutus ning kohustus mitte liiale minna. Skandinaaviamaades on kõik ainult keelatud ning kui inimene lõpuks alkoholi manu pääseb, siis joob ta nagu loom, ilma oskuse ja tahtmiseta piiri pidada, sest vastutuse on riik inimese käest endale võtnud. Minu teada vist Soomes või Rootsis ongi Euroopa alkoholimürgituste rekord aasta kohta.

Üks asi veel … mis värk sellega on, et päris mitme inimese loogika teeb sellise kokkuvõtte, et kui tahad osta pärast kella kaheksat omale mingi napsu, siis oled kohe hirmus alkoholik, kes kohe kuidagi ei saa tundigi ilma olla. Kui ma nüüd mõtlema hakkan, siis ma olen rõhuva enamuse oma alkoholist ostnud pärast kella kaheksat. Ja teate miks? Sest ma käin tööl. huvitav, mis loogika järgi ma saaksingi praegult lubatud perioodi sees oma viinad kätte? Et plaanin oma joomisi ette ja teen lühema tööpäeva? Ostan laupäeval päeval ilge lasti kõikidest võimalikeks juhtudeks valmis? Kas mitte selline ajastus just ei soosigi alkoholismi teket — inimene peab hakkama oma joomisi ette planeerima! WTF?

Lõpetuseks — minu arvates võiks keelaatud periood olla tööpäevadel 8:00 – 20:00 … töö ajal ei tohiks tõesti inimestel viina kallale asja olla. Praegult on aga vastupidi.

Uuendus:
Huvitav mida arvaks maavanem siis, kui kõik poed kelle muud tegevust alkohol paljuski doteerib otsustavad pärast kella kaheksat uksed sulgeda? Kasvõi protesti mõttes.

9 Comments

 • Reply vihalemb |

  päikest pole mõtet kummardada, see näitab valgust päeval, kui on niigi valge. vat kuuga on teine asi – näitab valgust öösel, kui on pime. tegelikult aga tuleks hoopiski elektrit kummardada – selle abil saab olukorra valgeks omatahtsi. vat.

  ja siis veel… mis mõttes, motörhead ei meeldi?

 • Reply j |

  Seda et.. ei saa vingumata j2tta et ei ole praegult.. on praegu. 3 korda lausa.
  A mul on juba eelmisest keelup2evast pilt silme ees, kus saabub poe ette isekallutaja t2is vatijopedes mehi, kes j2rgnevalt poodi hyplevad ja siis suuri kotte kandes v2lja hyplevad. Noh ja tegelikkus sisaldaski kell 2 poodi minevaid t88kaaslasi, mis seal ikka. Isekallutaja j2i puudu.
  Kas konjakikomme myyakse veel? Vat lahendus 😀

 • Reply Andrei |

  Lõpetuseks — minu arvates võiks keelaatud periood olla tööpäevadel 8:00 – 20:00 … töö ajal ei tohiks tõesti inimestel viina kallale asja olla. Praegult on aga vastupidi.
  ———————
  🙂 mul on ka alati selline loll tunne, et miks poed enne tööpäeva lõppu üldse lahti on…

 • Reply vril |

  millel põhineb sinu väide, et narkomaania tekitab rohkem kahju kui alkohol? võrrledes alkohoolikutega on narkomaane siiski suhteliselt marginaalne hulk. kui narkomaanid tekitavad ehk mingit varalist kahju ligimestele, siis alkohol hävitab terve rahvuse geene, tuhandeid perekondi jne jne. purjuspeaga kihutamisest ma ei räägigi.
  ja mis puutub joomise õpetamisse, siis siin pole küll vaja enam midagi teha. noored joovad isegi täiel rinnal. isegi alustasin tõsisemalt juba 8.-9. klassis. et mida siin enam õpetada, muig. asi on pigem kultuuritraditsioonides ja ühiskonna hoiakutes. ja seda meie matsirahvas juba juurde ei õpi miskipärast. ühiskondlike hoiakuid arvestades oleks just nimelt kainus see, mida on vaja õpetada. paraku.
  isiklikult arvan, et need, kes selle piirangu üle kisa tõstavad on jukukalle sugused protestijad või on neil tõepoolest alkoholiga probleeme. ausalt.

 • Reply Merle |

  Eelmise viinakeelu ajal oli ju kellaaeg 8.00 – 14.00 ja mina kiirustasin küll poodi, et viina osta lihtsalt selle pärast, et jälle sai, kuigi tegelikult vaja ei olnudki. Loomulikult jõime me selle ära.

  Tegelikult on keelatud vili magus ja inimestel on omadus iga keelu üle viriseda. Pikapeale harjutakse aga kõigega.

  Kui mõelda, et näiteks soomes on pühapäeval enamus kauplusi suletud ja inimesed ostavad laupäeva hommikul endale valmis pea, et nädala toidu, siis miks peaks arvama, et nad selle kohe ära söövad – joovad.

  Ja kõige tipp on loomulikult Rootsi, seal vaatasin ma alkoholipoe aknal väljapanekut, kus reklaamiti aastavahetuseks alkoholivaba veini ja shampust.

 • Reply tinz |

  A mind näiteks väga ei sega see keeld. Pigem poolt. Vahet pole, mis kell see keelatud on – hea on, et üldse on. Tekitab diskussiooni, paaril inimesel tekib ehk veel paar ideed, mida selle ajaga pihta hakata. Mõni ehk hablab ära, et saab ilma ka.

 • Reply Mart |

  Nende keeldude eest papib keegi kellelegi ja nede keeldude tühistamise eest täpselt samamoodi. Loogika otsimine keelu seostes alkoholismiga on tühi töö. Ja vist pole keeruline teha oletusi kes papib mille eest. Lastekaitsepäev my ass 🙂 väga vingelt said kõik lapsed kaitstud selle keeluga. Selle keelu juures puudub igasugune mõte arutleda kas see on kuidagi hea või moraalne või halb ja paha.

  Minul pole isiklikult midagi selle vastu, kui keegi kellegi käest raha saab. Ei ole. Aga mind ajab marru see, kui sinna juurde öökimaajavad valed külge poogitakse ja nende läbipaistvate valede kaudu minu vabadusi piiratakse.

  Ma loodan, et süüdlased saavad teenitud karistuse ja kahetsen, et meil pole seadusandluses avalikku ihunuhtlust.

  http://www.postimees.ee/121106/esileht/siseuudised/228239.php?r
  http://www.postimees.ee/040507/esileht/siseuudised/256156.php

 • Reply Mart |

  See keeld ja värskelt jõustunud tubaka oma on meeldivalt sümmeetrilised. Alkoholi keeld ajab inimesed baaridesse jooma ja tubaka keeld veenab inimesi jooma kodus, sest seal saab ka tubakat pruukida.

  Kõige rohkem lõikavad sellest tulu hasartmängu asutused, avatud 24 tundi, joo ja suitseta palju tahad. (Peab vist hakkama uurima millised neist on parimad, võib ootamatult tarvis minna.)

  Kõige nukram on see müüjannadele ja baaridaamidele &c, neid läheb nüüd vähem vaja.

Post a comment