pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Jean Charles de Menezesi lugu

Jean Charles de Menezes

Vahest mäletate, et mõned nädalad tagasi lasti Londoni metroos maha Brasiilia immigrant, keda süüdistati kahtlases käitumises, riietumises ning illegaalselt maal viibimises. Päris kõrgel tasemel politseinikud ning mitmed poliitikud avaldasid oma tuge kohal viibinud ja veretöö korda saatnud erariides agentide resoluutsele tegutsemisele ning pidasid süütu noormehe surma kahetsusväärseks kõrvalnähtuseks elanike julgeoleku tagamisel. Siiski alustati asjakohane juudlus, mille tulemused on praeguseks ajakirjandusse lekkinud. Põhiliseks tõendusmaterjaliks said seekord turvakaamera lindistused, mis korravalvurite meelehärmiks mitte nende kasuks ei tunnistanud:

Hamdi Issac

Esiteks väitis politsei, et noorel brasiillasest elektrikul oli seljas vaatamata soojale ilmale lohmakas jope ning kukil seljakott, millest turritasid välja värvilised juhtmed (nice one!). Nüüd selgus, et tegelikult kandis mees tavalist teksatagi ning seljakotti tal polnud.

Teiseks väitsid politseinikud, et mees käitus kahtlaselt, hüppas pärast politseinike peatumismärgannet kuuldes üle piletibarjääri ning tormas eskalaatorit mööda alla vagunisse. Turvakaamerad näitavad, et tegelikult ei palunud keegi tal peatud, mees läbi piletibarjääri normaalselt, isegi peatus korraks, et võtta hoidjast omale üks ajaleht. Seejärel sõitis ta rahulikult eskalaatoriga alla ning paar kiiremat sammu astus ta alles lõpus, kuna märkas, et tema rong on ees ning ei soovinud maha jääda.

Kolmandaks väideti, et ta proovis põgeneda, ometigi väidavad tunnistajad, et talle karati üsna ootamatult kallale ning ta suruti istmesse nii, et ta ei saanud ennast liigutadagi. Alles seejärel asuti tulistama — seitse korda pähe, üks kord õlga ja kolm korda mööda.

Lisaks ei seati kahtluse alla ka väide nagu oleks tegu olnud illegaalse immigrandiga (kahjuks ma ei saa seda väidet hetkel kontrollida). Politseinikute raporti kohaselt asuti meest ründama, kui öeldi, et tegu oli kas Hamdi Issaciga (kes tabati nädal aega hiljem hoopis Itaaliast), keda kahtlustati Londoni pommirünnakule kaasa aitamises VÕI ühe teise kahtlase mehega. Selgub, et nad polnud isegi kindlad noormehe identiteedis.

Üldiselt saab seda mõista ainult üheti — kui Briti politseinik tunneb, et see tegevus on põhjendatud, siis võib ta koha peal surmaotsuse teha ning hukkamise läbi viia. Niipalju siis kohtusüsteemist ja võimude lahususest.

Soovitus kõikidele eestimaalastele on aga selline: päevitamine kahjustab tervist, teid võidakse oma jumeka naha tõttu pidada terroristiks ning koha peal hukata. Inimesed, olge valvsad.

Lisa:
Vahepeal on lisaks CNN-le ka BBC avaldanud oma temaatilise artikli, mis on veelgi detailsem ja veelgi hirmuäratavam. Tuleb välja, et vahetult enne selle loo avaldamist ajal hooples siseministeerium oma professionaalsusega ning avaldas kiitust asjaga seotud tegelastele oma ametialase pädevuse ja külma närvi eest.

Veel lisa:

Sir Ian Blair

BBC on materjalidega vähe detailsemalt tutvunud ja teinud samm-sammult ametliku info ja tegelikult toimunu võrdluse kogu intsidendist, alates algusest ja lõpetades tulistamisega. Selgus, et ainuke põhjus brasiillase jälitamiseks oli see, et üks politseinikest arvas, et ta on veidike sarnase välimusega, kuid ei olnud selles üldse kindel. Ta otsustas teiste käest järgi küsida, kuid ei leidnud selleks vaba aega, kuna tal oli vaja peldikus käia. BBC võrdlev tabel on siin.

Muide, üks olulisemaid politseinike tegevuse õigustajaid oli metropoli politseiülem Sir Ian Blair. Kes tahab võib lugeda tema sõnavõttu teemal kuidas tänu temale London kohe kõige rahumeelsemaks ja ohutumaks linnaks muutub. Mina tema asemel katsuks pärast selle raporti avaldamist ennast väga väikeseks teha ja kuhugi peitu veereda.

2 Comments

  • Reply Vali Dool |

    Q: Why are London beauty parlours worried they’ll be put out of business?
    A: Because the London Met are doing Brazilians for free.

  • Reply Discordia: Pronto |

    Jean Charles de MenezesMõned kanded tagasi rääkisin ma Londoni metroos toimunud intsidendist brasiilasest elektriku Jean Charles de Menezesiga. Kogu algselt avaldatud informatsioon baseerus suuresti pealtnägijate tunnistusele, mis pärast võrdlemist turvak

Post a comment