pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Estcon 2009

Eesti Ulmeühing

Eesti Ulmeühing

Estcon 2009 Taevaskojas sai selleks korraks otsa. Kõik oli vahva, üritus oli parem kui varem, inimesi oli rohkem ja üleüldse. Ettevõtmistest, sõnavõttudest ning välja jagatud auhindadest ma ise kirjutama ei hakka, selleks on paremad allikad. Paari (halva) sõnaga tahaks ma taaskord meelde tuletada asukoha valikut.

Üks asi, mida ma tartlaste juures alati imeks panen on see, et nende jaoks on täiesti vastuvõetamatu ürituste korraldamine põhja pool nende oma linnast. Tavaliselt vastavad nad sellekohase virisemise peale salvavalt, et miks te ise ei organiseerinud või mis veelgi hullem — miks te mingeid kohti välja ei pakkunud. Vaatamat sellele, et kohti pakuti välja ja pakuti ennast ka organiseerima. See muide ei käi ainult Estconi kohta, see on üleüldine tartlase hälve. Tallinnlased ju ei korralda oma üritusi Helsingis. Aga tartlased teevad (eksivalendis).

Huvitav on see, et argumentidena laoti seekord lauale terve pinu erinevaid vähem või rohkem totakaid väiteid. Enimlevinum oli see, et üritus toimub vaid korra aastas. Kohe selle järel oli see, et nii oli odavam. Minu jaoks on need teineteist välistavad väited. Kui korra aastas, siis miks kokku hoida? Lisaks oli enamuste kohaletulnute jaoks see koht oluliselt kallim kui suvaline koht Kesk-Eestis. Las ma seletan.

Minu sõidkulu kohale oli veidi üle 200 krooni. Paljude jaoks oli see veelgi kallim. Arvestades sellega, et osavõtumaks oli 360 krooni ilma voodikoha ja toiduta, siis võiks öelda, et kohalesõit oli mõne inimese jaoks võrreldav osavõtumaksuga. Ma pakun, et kui üritus teha kusagil keset Eestit (et jumala eest tallinnlased ei saaks teenimatut eelist), siis isegi 100 krooni kallima pilet on suures plaanis odavam kui tänane üritus.

Inimesed käivad tööl. Isegi suvel. Paljud olid omale reede vabaks teinud, et vähegi mõistlikul ajal kohale tulla. Keskmise tallinnlase jaoks (keda paistis kohal olevat enamus), tähendas see sundi päev vabaks teha. Kaugeltki mitte kõigi jaoks pole see aga võimalik. Ainult sõit kohale võttis aega ligikaudu neli tundi. Kui arvestada erinevaid muid sõiduga kaasnevaid asju või öelda, et kohalesõit oli vähemalt poolte jaoks lähenemas viiele tunnile. Saaremaalt tulnud inimestel muidugi nii hõlpsalt ei läinud. Kui nüüd tööpäeva lõpuks lugeda kell 17:00 ja sinna viis tundi otsa vajutada, siis tähendas see seda, et esimene võimalus ürituse avamiseks oli kell 22:00. Selleks hetkeks olid juba hommikul sõitma hakanud tööpõlgurid ennast silmini täis lakkunud (mina nende hulgas). Siinkohas üks eraldi märkus — kuna Estconi lahutamatuks osaks on paraku kujunenud ohjeldamatu bakhanaal, siis tagasisõit oli väga paljude jaoks üsna keerukas.  Tallinnlase jaoks oli koju jõudmiseks vajalik ajavaru kainenemise hetk + viis tundi. Tänu sellisele ajavõlale ei hakanud sugugi mitte kõik koju sõitma 0.0‰ juures.

Logistikakalkulatsioon näitas, et asja eest teist tagasi põletati transpordi käigus ära ligikaudu tonn, võimalik, et isegi rohkem, kütust. Roheline mõtteviis ei oleks seda lubanud, koha valija mõtteviis aga küll.

Palun inimesed, teeme järgmine kord selle asja Kesk-Eestis. Saame kõigi jaoks odavamalt, paremini ja kvaliteetsemalt. Ilmselt ka tervislikumalt.

7 Comments

 • Reply MNC |

  pole küll korraldaja, aga Tartlaste otsuste üle pole kombeks vaielda ja nende vastu protesteerimine või nende kaghtlusealla seadmine on karistatavad!!!!

 • Reply Ulmeguru |

  Kui leiad koha, mille üür eriti palju kõrgem pole, kus on vähemasti üks suur saal kino ja vihmaste ettekannete jaoks ning kus on ka umbes kolmkümmend magamiskohta (plus telkimisvõimalus)… kui leiad anna teada…

  Sel aastal küsiti ka listis, keegi ei reageerinud.

  Mina pole miski Põlvamaa adept, aga me pole leidnud ühtegi kohta Tartust põhjapool, mis sobiks. Ma ei usu, et neid pole… kui tead mõnda, anna teada…

 • Reply pronto |

  See aasta kui küsiti, pakuti välja vähemalt viis kohta, mida eelistati ignoreerida. Esimene väide oli, et liiga kallida. Kui palju kallimad? Mõned tuhanded kroonid. Võttes arvesse, et sõidu peale raisati keskeltläbi 15000 krooni kogu kamba peale, tekib küsimus, et kas seda osa kuidagi organiseeritumalt korraldada ei saa?

  Seda esiteks — teiseks oli alguses jutt, et muud rahvast ei tohiks olla. Ometigi saalis seal ringi igast muid tegelasi. Hea, et sellest seekord eksesse ei tekkinud, kuid järgmine kord ma selle eest pead ei annaks.

  Seoses sellega küsin ma veelkord, et kas põhimõtte pärast ignoreeriti kohti, mis oleks enamusele vastuvõetavamad olnud, alates sellest kohast, kus paar aastat tagasi üritus korraldati? Jah, juhtumisi pakkusin ma välja ka kohti, mille kaugus Tartust ületas 50 kilomeetri piiri, kuid rõhuva enamuse jaoks oleks tegemist palju-palju lähema kandiga. Läänemaa on TIINE turismitaludest, mis on hetkel nõus pea suvalise hinnaga.

 • Reply Ulmeguru |

  Tänavu küll keegi midagi ei pakkunud… varasematest aastatest ma ei tea…

  Jah, ringisaalivad sotside vipid olid ka minu jaoks halb üllatus… õigemini see, et voodikohti napib ja siis selgub , et osa puhkemaja töötab tavahotelli režiimis edasi…

  Et läheks konkreetseks: ma teen ulme.ee-sse teema Estcon 2010 ning paluks siis sinna nimekirja kohtadest, mis sobiksid. Nõus?

  PS: Minu kui saarlase jaoks oleks Läänemaa suisa kompvek!

 • Reply pronto |

  Mina mäletan ühte kohta, mida pakuti Keila-Joa kandis ja kahte Paide kandis. See, et need kuhugi ei jõudnud on juba kivi kellegi teise kapsaaeda. Neid kohti oli veel. Tõsi, ma ei pakkunud seda sulle personaalselt ja ma ka paraku enam ei mäleta, kellele see info sai edastatud, aga nagu näha on neid mugavalt eelistatud ignoreerida.
  Seoses sellega teen ma ettepaneku sellise: Kohtade konkurss kuni detsembrini. Jaanuaris otsustatakse milline koht valitakse — kohtade nimekiri on avalik ja ulme.ee-s kogu aeg nähtaval. Kohtadele seatakse mingi kriteeriumid: näiteks kaugus mitte rohkem kui 200 kilomeetrit nii Tallinna kui Tartu jaoks välja arvatud juhul kui koha saab väga-väga odavalt või tegemist on väga-väga hea kohaga. Koht peab olema reserveeritud ainult meile. Kinosaal. Telkimine. Võimalus magada voodis vähemalt 30 inimesel. Saun.

 • Reply Ove |

  Kas mitte Baltcon ei peetud kusagil Põhja-Eestis. Mäletan seda küll häguselt, kuid Tartust kuhugi kaugele sai sõidetud.
  Kuna, nagu sa mainisid, on Estcon tõesti vaid korra aastas, ei oleks mõniaasta hullu kasvõi Hiiumaale sõita… Aga sellisel juhul hakkaks me tulema alles hiljem… Nii teisipäeval või miskit…

Post a comment