pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Eesti hümn

Olgu, tunnistage nüüd ausalt ülesse, kes teab Eesti hümni peast? Mis? Ainult paar kätt tõusebki? Seda viga tuleb kohe parandama hakata:

Mu isamaa, mu õnn ja rõõm,
kui kaunis oled sa!
Ei leia mina iial teal
see suure, laia ilma peal,
mis mul nii armas oleks ka,
kui sa, mu isamaa!

Sa oled mind ju sünnitand
ja üles kasvatand;
sind tänan mina alati
ja jään sull’ truuiks surmani,
mul kõige armsam oled sa,
mu kallis isamaa!

Su üle Jumal valvaku,
mu armas isamaa!
Ta olgu sinu kaitseja
ja võtku rohkest õnnista,
mis iial ette võtad sa,
mu kallis isamaa!

Siin on asi veel MP3 formaadis, juhuks kui keegi veel viisi ei tea. Kasuks tuleb ka Riigikantselei temaatiline leht.

Laulu “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” sõnad Helsingi ülikooli muusikaõpetaja Friedrich (Fredrik) Paciuse viisile kirjutas rahvusliku Iiikumise tõusu aastail Johann Voldemar Jannsen. Laul avaldati esmakordselt 130 aastat tagasi esimese üldlaulupeo nootides 1869. aasta mais ning kõlas esmaettekandes meeskooride esituses laulupeo ilmalikus kavas peo teisel päeval. Rahvas võttis laulu hästi vastu, see levis peagi üle kogu maa ning hiljemalt alates 1896. aasta üldlaulupeost sai see mitteametlikuks Eesti hümniks, mida lauldi püsti seistes ja paljapäi.

“Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” oli Eesti hümniks iseseisvusaastail 1918-1940 ning sai selleks ka pärast taasiseseisvumist aastal 1991.

Lisaks veel niipalju, et meie põhjanaabrit hümn on sama viisiga, kuid teiste sõnadega (loomulikult).

12 Comments

 • Reply wolli |

  jah, ma tean eesti hümni peast. olen seda peast teadnud sestsaadik, kus see taas kasutusele võeti. aga viimast salmi ma ei laula, sest, sõbrad, eesti riik on ilmalik riik hoolimata sellest, et kristlik lobi end jõuliselt riigipiruka ligi pressib.

 • Reply Priit |

  Hümni peast teadmine pole minu arust küll mingi näitaja. Selle teadmine või mitte teadmine ei tee sinust suuremat või väiksemat patriooti. Üldiselt on mul tõsine vastumeelsus igasugu, sümbolite ja traditsioonide vastu.

  Sümbolitega on seotud ka üks suurem mure. Nimelt meie seadus, mis ei luba lippu mõnitada. Üheks minu põhiõiguseks peaks olema sõnavabadus, kui ma rakendan seda aga lippu põletades, siis pannakse mind vangi, poliitvangi.

 • Reply Pronto |

  Kristlik loba seal lõpus on jah mõnigane overkill.

  Aga vastuseks Priidu teisele kommentaarile: kui paljud eestlased teavad peast Õllepruulijat — jah, sedasama Saksa õllelaulu, mida tattnokad täis peaga üritavad laulma hakata, sest see on ainuke laul, mille sõnasi nad teavad? Mõne mõttes on see lihtsalt piinlik. Võib-olla tõesti ei tee hümni oskamine sind rohkem patriootlikuks, kuid kindlasti teeb see sind vähem .. uh .. ebapatriootlikuks.

 • Reply Priit |

  Loe nüüd kümneni rahulikult ja mõtle, mida sa kirjutasid “Võib-olla tõesti ei tee see sind rohkem patriootlikuks, kuid kindlasti teeb see sind vähem .. uh .. ebapatriootlikuks.” Mingi loo ja luuletuse teadmine on patriootlikkuse mõõt? Sa oled segi peast või? 18-realise luuletuse pähe õppimiseks läheb ca 3-5 minutit. Ja voila oledki 52% patriootlikum, jee. Lisaks pean nentima, et see lugu mulle eriti ei meeldi.

 • Reply Pronto |

  Täpselt … oledki … ei pea enam jalgpallimatši ajal nagu kala suud maigutama, kui Eesti võidab (mida juhtub küll suhteliselt harva). See, et sa oled vaevaks võtnud need 3-5 minutit ära kulutada on lihtsalt näitaja — põhimõttelislet on see nagu naistele lillede toomine — võib tunduda nõme, aga see ei võta tükki küljes ära ja on suhteliselt odav meetod on commitmenti demonstreerimiseks.

  Pealegi kuulen ma sinu käest vist esimest korda, kus sa katsud oma MITTEteadmisega hiilata. Tavaliselt on asi ikka vastupidi olnud.

 • Reply tank |

  priit – mul jäi segaseks, mis ühendab sõnavabadust ja lipupõletamist?

  pronto – hümne mängitakse ENNE jalgpallimatshi algust, siis pole veel teada kes võidab ja kes kaotab.

 • Reply Pronto |

  Sorry … pole kunagi ühelgi jalgpallimatšil käinud 😀 Aga mõte on sama. Muide, see lipupõletamise keeld on sisse viidud meie suurt muulastekontingenti silmas pidades.

 • Reply Vali Dool |

  Fak Pronto ma ei tunne sind varsti enam… juba noorena sõid sa heeringat, aga ma arvasin, et ehk saab sust inimene. Nüüd hakkasid salaja sporti tegema ja voila! Kuu möödudes kirjutad sa oma blogis jalgpallivõistlustel hümni laulmisest. Mine vaata vormeleid, dämit!

Post a comment