pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Barry Hughart: The Bridge of Birds: A Magical Adventure of Ancient China

Ma kopeerin oma arvustuse ulmekirjanduse baasist. See refereerib eelnevaid arvustusi, mistõttu vaadake ka ülejäänud seal ära, kui tahate.

Omalt pool eelarvustajat täiendades olen ma sunnitud nentima, et võrdlus Pratchettiga on kohane ainult väga suurte mööndustega. Väljaarvatud loomulikult juhul kui sõna huumor on kirjanduses mingil hetkel saanud sünonüümiks Pratchettiga. Erinevused on liiga silmatorkavad — kui Kettamaailma lugudes on absurdihuumor keskseks kandvaks talaks, siis Hugharti puhul kuulub väike naljaviskamine rohkem tema jutustamiststiili juurde. Absoluutselt mitte midagi ei toimu selles raamatus ainult sellepärast, et mees saaks oma vaimukusega hiilata.

Üldiselt võib seda lugu pidad täiesti omaette ?arni kuuluvaks. Tegu on nimelt fantaasiakrimkaga. Kui Scooby Doo müstilised kurikaelad paljastuvad muutuvad pärast maski maha rebimist tavalisteks pättideks, siis “Lindudest Sillas” see nipp ei tööta: tondid ja deemonid on osake igapäevasest elust. Kui ma peaks seda juttu võrdlema millegi analoogsega, siis tõmbaks ma paralleeli hoopis Rex Stoutiga. Lid võib väga vabalt võrrelda Nero Wolfega ning Kümnendat Härga tema truu (?) abilise Archie Goodwiniga. Viimase puhul on sarnasused niivõrd ilmsed, et raske on uskuda nagu oleks tegu juhusega. Härg on suhteliselt nutikas tegelane ja on oma kaaslasele paljuski poja ja õpilase eest. Samas jääb tema õlule lõuga sõitmise vastutusrikas ülesanne ning loomulikult saab ta lõpuks kõik naised.

Jutust endast on eelkõnelejad juba põgusalt kokkuvõtte teinud ja omalt poolt lisan juurde, et nagu heale krimkale kombeks on jutul kaks sü?eeliini: avalik ja salajane, mis omavahel põimudes lõpuks kokku sulavad. Kõik ei ole nii nagu esmapilgul paistab ja asjad on pea alati omavahel kuidagi seotud. Ehk nagu raamatu peapahalane kommenteeris: “Mehed, te teete õigeid tegusi täiesti valedel põhjustel!”
Ahjaa .. kokkuvõtteks veel hindest. Hugharti neli on mitu korda kõvem, kui mõne mehe parim viis. Ütleme nii, et ilmselgelt on tegu autori debüüromaaniga. Kohati on teatavaid lünkasi narratiivis ja mõningasi lapsikusi. Ja mis kõige olulisem: sarja järgmine raamat on OLULISELT parem ja kuna ma sellele kuute panna ei saa, siis pean siin väikeseid kärpeid tegema. Sorry Barry!

One Comment

  • Reply Discordia: Pronto |

    Barry Hughart: Eight Skilled GentelmenVaat ei ole mina nõus Lauri Lukase seisukohaga, et tegu on sarja viletsaima raamatuga. Lugesin jutu läbi ja pean tunnistama, et see oli kõvasti parem kui “The Bridge of Birds” ja vähemalt sama hea kui “The Story of th

Post a comment