pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Alkoholipoliitikast Delfis

Lugesin üle pika aja Delfit ja leidsin sealt ühe huvitava lugejakirja. Huvitav selle kirja juures ei olnud aga mitte kiri ise, vaid sellega kaasnevad kommentaarid. Põhimõtteliselt on tegu demagoogiaõpikuga. Paar head näidet, mida ma sealt täiesti nahhalselt siia ümber kopeerin:

Noppida jutust välja üks lõik, eemaldada sellest kontekst ning lisada enda oma:

maali, 20.11.2006 13:14
Kas eestlased on tõesti nii suured joodikud, et 24 tundi ööpäevas peab alkohol olema kättesaadav? USKUMATU!

Minu arvates kodanik ei kasutanud käskivat kõneviisi (PEAB), vaid arvas, et temale meeldiks kui selliseid mõttetuid piirangud ei eksisteeriks. Vabadus saab ainult eksisteerida koos vastutusega ja senikaua kuni kõikide asjade kohta on olemas käsud ja keelud ei eelda keegi sult tervet mõistust. Kuigi antud juhul oli valitud jutuks küll alkohol on tegu siiski rohkem üldisema probleemiga — kaugenemine liberaalsest maailmamudelist tagasi peaaegu nõukogudeaegsesse sotsiaaldemokraatiasse. Maali on kogu konteksti maha kratsinud ja kriiskab kileda häälega: “Issand jumal, noored tahavad ennast öösel surnuks juua!” Tuleb välja, et osadele inimeste jaoks eksisteerib maailmas ainult kaks seisukohta — tema seisukoht ja vale seisukoht. Õigupoolest kelle asi see on, mida inimesed oma kodus, pimedas ja teki all teevad? Maalile paistab see igatahes suurt huvi pakkuvat.

Järgnev lõik on veidike sarnane eelmisega. Aga katsutakse rõhutada inimliku aspekti. Ja vürtsitatud ülima rumalusega.

Naiivitar, 20.11.2006 14:35
Loll jutt!
Kas öösel hangitud õlu maitseb paremini kui päeval ostetud?
Ja kas mõne inimese “veidruste” pärast peavad sajad müüjad ööläbi leti taga seisma?
Ole edaspidi hoolikam ning varu külmkappi vajalik arv pudeleid ja võimalusel osta endale aju!

Pärast öise alkoholimüügi keelustamist suleti Tallinnas terve müriaad poode, nimesed kaotasid oma töö ja firmad lõpetasid tegevuse. Need vaesed müüjad lasti aga lihtsalt lahti. Minu nurgapealne pood, mis oli varem lahti kella 12-ni, on nüüd avatud kella 10-ni (seda peamiselt sellepärast, et kõrval on peamised alkoholi kauplev asutus ja enamus ostab oma napsu õhtul niikuinii sealt). Põhimõtteliselt anti kohalikule väikepoodnikule ja eraettevõtjale rautatud saapaga hoobi tuharasse. Eelkõige soosib see seadus antud hetkel ikkagi surpermarketeid, mille omanikud on kusagil sootuks teises riigis ja mille tulu lõpuks paratamatult riigist välja veetakse.

Allpool olev lõik näitab veel ühte tavalist demagoogiakäiku — kui argumentide vastu ei saa, siis ründa argumentide esitajat. Nõnda diskrediteerituna omavad tema argumendid väiksemat kaalu, sest keegi ei taha ennast temaga samastada.

M-ees, 20.11.2006 11:33
Anti! Ole hea ja maga ennast välja! Ma ei ole padukarsklane kes tuleb Sulle midagi dikteerima, aga su kirja laad paneb küsima, kui vana Sa oled? Üks kahest, kas oled nihilistist pubekas või paadunud alkohoolik? “Jätke mulle minu õigus osta öösel kell kolm üks sikspäkk” – kas Sul on päeval probleeme endale õlle varumisega?

või näiteks see:

sadokas, 20.11.2006 12:28
Antti Teramäe on umbes 22 aastane nn Rahvusliku Liikumise esimees (seal kus see Martin Helme sehkendab)
Natsid valisid endile poisikesest juhi ja nüüd vaadaku kuda hakkama saavad.

Siin on veel üks hea näide demagoogiast — süüdistada väite esitajat omakasus:

ähh, 20.11.2006 10:50
viina- ja õlletootjate lobi on nii võimas et peagi võib avalikus kohas seaduse alusel alkoholi pruukida ja teie räägite siin mingist reklaamist ja selle keelamisest. Varsti saab sikspäkki ka kooli einelauast.

Lisaks on seal terve hulk selliseid väiteid, mis on tingitud inimese pisikesest silmaringist ja suutmatusest ka teiselt poolt asja kaeda:

intelligõnts, 20.11.2006 12:07
Kirja autor ,peaks tõesti piirama ennast,sest ei usu, et taoline kiri võib olla lihtsalt loogilise mõtlemise vili.

— 8< snip 8<-- 1.Kas alkoholireklaam teeb Su elu kuidagi paremaks,rikkamaks,värvikamaks. Kas sa lausa naudid keset head filmi näiteks "jagatud rõõmu."

Vastus: teeb küll. Esiteks on enamus reklaame telvisioonis Eesti toodetele ja kannavad endast “eelista eestimaist” suhtumist, teiseks on tegu suhteliselt korralike napsudega ja kannavad endas suhtumist “eelista kvaliteeti” ja kolmandaks (mis on kõige peamine) kas te ikka teate mille pärast te kulla inimesed saate õhtul hilja televiisiorist täiesti tasuta selliseid toredaid sarju nagu “Teadmata kadunud” ja “Seks ja linn”, jne. vaadata? Kes kogu selle kupatuse kinni maksab? Eks ikka reklaamiostja. Olete ilmselt isgei tähele pannud, et kõik vähegi väärtuslikud filmid ja sarjad tulevad just pärast seda kellaaega millal alkoholireklaamid on lubatud. Mõelge nüüd natuke, miks see nii on. Seega jah, need reklaamid muudavad mu õhtuse telekavaatamise paremaks, rikkamaks ja värvikamaks. Soomlaste telekamaks ongi tingitud peamiselt sellest, et kuna paljud reklaamid, mis meil on lubatud on seal keelatud ning seetõttu ei tulda ots otsaga kokku.

Ja siis veel üks näide rumaluse huumorinurgast:

inimene, 20.11.2006 10:13
kell kolm öösel sikspäkk?
see inimene on alkohoolik ju

Mina näiteks ei usu, et ta on alkohoolik, sest alkoholi konsumeeritakse peaaegu alati seltskondlikult. Õigupoolest sellised avaldused näitavad kogu selle värgi mõttetust. Ja joonivad alla ka väite, et alkohol on tarkade inimeste jook.

2 Comments

 • Reply Karmo |

  Ma ei loe delfit juba aastaid tükki viis. Üleüldse proovin kommentaaridest hoiduda.
  Aga nagu näha on olukord sealsel rindel muutumatuna püsinud.
  Ma arvan, et demagoogitsemisega sita üles keerutamine on miskine patoloogia. Tean paari inimest, kes sellega otse ja avalikult 24h tegelevad.
  Mis neid motiveerib?
  Mida nad sellega saavutavad?

Post a comment