pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

5000 krooni kuus? Elan ära!

Viimase paaril päeval trumpavad erinevad tegelased teineteist üle väidetega, kuidas nad 5000 krooniga kuus ära elavad. Ning nende kirjutatud artiklite juures trumpavad kommentaatorid teineteist üle sellega, kes suudab labasema ja madalama kommentaari kirjutada. Ma istusin siin natuke ja mõtlesin kogu selle asja peale. Ja välja mõtlesin!

Mina elaks kah 5000 krooniga kuus ära.

Aga see tähendab minu jaoks päris paljut: Maha tuleb müüa auto ja teine korter, sest ühte ma ei jõuaks sellisel juhul üleval pidada ja teise laenumakseid ei jõuaks ma tasuda. Elektri ja muu sellisega tuleb hakata kokku hoidma. Õnneks on mul enda peavari olemas ning seega eluaseme probleeme pole — vastasel korral peaksin kuhugi ühiselamusse kolima või mis veel parem, katusetoetust linnalt paluma. Kui ma õigesti mäletan on selline asi täiesti olemas. Seejärel peaksin ma loobuma linnas söömisest ning hakkama kodus ise kokkama. Toiduainete valik väheneb loomulikult drastiliselt kuid ei midagi hullu. Riided tulevad muidugi kaltsukatest ning igasugune napsuvõtt jääb ära. Päris mitu asja lähevad veel üle vaatamisele, kuid ei midagi väga hullu.

Ja teate mida — ma olen päris mitmes oma eluetapis inflatsiooniga läbi arvutatult sama summa eest ära elanud ning päris pikalt. Kuid praegult on mul hoopis teine küsimus — kust leida 5000 kroonine tööots? Nii halba palka ei ole lihtsalt olemas tänapäeval.

Ja ma jõudsin ühe tõdemuseni veel — inimene, kes suudab ennast nõnda ära majandada peab olema päris taibukas. Taibukatel inimestel aga ei õnnestu väga pikalt peost suhu elada: varem või hiljem peab edu jõudma ka nende õuele (pigem varem) ning seetõttu ei tundugi mingis perioodis niimoodi elamine neile väga hull.

16 Comments

 • Reply kukupai |

  Kui Sa 5000 kroonist palka otsid, siis on ikka küll. Mine Comarketisse või mõnda muusse kaubandusketti. Ega rohkem sealt välja pigista. Või siis haiglasse hooldusõeks (endise nimetusega sanitar). Ning kui otsida, siis on neid kohti veelgi.

 • Reply Pronto |

  Kumbki väide ei vasta tõele. Näiteks Comarketis algas Postimehe artikli järgi palk 7500 kroonist kuus:

  http://www.postimees.ee/230707/esileht/majandus/273577.php

  ja see on n.ö. stardiraha (ilma erinevate lisatasudeta ja soodustusteta — paljud kauplused müüvad oma töötajatele nodi omahinnaga, mis on päris kõva võit rahas). Praeguseks on kõik need numbrid tõusnud.

  Haiglatega on selline lugu, et tõepoolest võetakse sanitarideks ka 5000 kroonise palgaga, kuid nagu mu uurimus näitab peaks ma selleks loobuma oma keeleoskusest ja keskharidusest. Eriharidusega õdedele näiteks nii vähe ei maksta. Ahjaa .. üks asi veel. Hooldajad saavad haigla poolt soovi korral tasuta elamise pealinnas ning see on iseenesest juba päris arvestatav lisa sellele palgale.

 • Reply ieska |

  On üks asi, mida töökuulutustes ja Postimehe promoartiklis räägitakse, teine asi, mis kohapeal selgub. Müüjale on see 5K ikka juba tubli sissetulek.
  5K tööotsi on see roosa töökuulutuste leht – ülla-ülla – täis! Ja sellist palka makstaksegi. Eksperimendi korras helistasin ise paari kohta.

 • Reply pilleriin |

  saunanaist otsiti näiteks mingi ca veidi peale miinimumpalga. ma ei tea, palju saavad postiljonid (eri firmades) palka, aga pakun, et ka mitte liiga palju. mingid valvurid ja majapidajad ja koristajad näiteks.
  neid kohti on Tallinnas ka maa ja ilm.

  aga 5000ga elab ära küll. talvel, kui kommunaalid üle paari tuhande tõusevad, oöi raske muidugi. siis kippus mingi võlg ühistu ette kogunema ja pidi vahepeal lisatöid tegema, et need ära tasuda.

  ma ütleksin pigem, et sellist palka ei tohiks olla praeguste hindade juures – aga on.

 • Reply Aarne |

  5 000 teenival inimesel oleks kaval mõne teise samasugusega koopereeruda. Siis peaks kahepeale ainult ühe panni ja ühe teleka ostma. Kui abielluda, siis saaks tuludeklaratsiooni kah koos teha.

 • Reply Redfox |

  minge bordelli koristajaks saate 22 000. mu isale pakuti. aga see koristamine on ruumide koristamine pigem soome keeles. tema ei läinud, ta ei jõua neid tassida. ja saag on ka nüri.
  mis see müüja töö…9. klassi laps räägib ka tänapäeval et 5000 piisab ainult poole kuu taskurahaks. isegi suvetööd otsivad juba vähemalt 10 000 palgaga! isegi reporteris ükskord üks tüdruk ütles ESIALGU piisab 10 000 neto, kuigi see tänapäeval pole “mingi raha”. ilged nõudmised.

  ja ministrite juttu ei usu ma seepärast et nad on ministrid. ja kuidas saab üle neljakümbise naise elustandard olla madalam kui 9. klassi lapsel.

 • Reply Pronto |

  Eksperimenteeri veel natuke — reaalses maailmas. 5000 kroonisena on võimalik leida ainult poole kohaga tööotsi.

 • Reply kadri |

  Viimati oli EW keskmine palk mu mäletamist mööda 10 000 krooni linnapiirkondades.
  Mitut inimest Sa tead, kes saavad rohkem kui 10 000? ikka päris väga mitut. Neid kes saavad 15k on ka märkimisväärselt paju. Lisaks on veel jõukas keskklass, kes ei kujutaks äraelamist ilma 25k’ta kuus ettegi.
  Kui nüüd mõtlema hakata, siis kõigi nende ‘enamuste’ kõrval, kes teenivad vähemalt 10-15k kuus, peab leiduma ka samas suurusjärgus inimesi, kes saavad vastavalt vähem, et välja joonistuks keskmine 10 000.
  Võib mõjuda üllatuslikult, aga üle poole eesti rahvast elab endiselt väljaspool Tallinnat ja kontoriühiskonda. See, et isiklikus tutvusringkonnas kedagi vaest pole, võib pigem viidata et inimene lävib eelkõige endasarnastega.

  Kusjuures palganumbrid on ju kirjas ilma maksudeta, jutt käib aga sellest, kas oleks võimalik ära elada 5000- kätte saades ära elada.

 • Reply Arbuusisuhkur |

  Mina võin näiteks tuua, et töötan maakohas hambaravi assistendina, palk on 6000 bruto ja palgatõusu pole veel ette näha. Õnneks ei ela üksinda, üür ja kommunaalid ei lähe seega minu palgast, ja ega ette ei kujuta küll, kuidas ma sellest rahast ise ära elaksingi. Töö iseenesest on tore, kollektiiv mõnus, sellepärast pole veel ka ameti vahetusele mõelnud. Kuigi mingil hetkel kindlasti.

 • Reply Pronto |

  Ma tean väga paljusi, kes ei käi üldse tööl või käivad poole kohaga. Ma tean inimesi, kes saavad ümbrikupalka. Ma tean inimesi, kes lihtsalt ongi sellised, kellele isegi 5000 krooni maksmine on kuritegu raha vastu. Mina vaata tööbörsile, vaata inimesi, kes ennast töötuteks on registreerinud. Huvitaval kombel on neid päris palju — kui paljud neist aga tegelikult töötud on?

  Sa ei kujuta ette, kui palju on selliseid pereemade poole kohaga kohti, mis keskmise alla tõmbavad. Lisaks niipalju, et oma tutvusringkonna järgi ei ole vähemalt minul korrektne kogu maailma mõõta, kuna ma mahun hetkel selle 10% rikkamate inimeste hulka, kelle käes on 90% varandusest. Ma vean kihla, et on olemas inimesi, kelle tutvusringkond saab 7-10k palka ja need kahtlustavad, et mingid jäledad rikkurid saavad miljon krooni kuus ja tänu sellele tõmbavad keskmise ülesse.

 • Reply Pronto |

  Noh, võtame siis asja niipidi, et see töö ei paista just eriti kontimurdev olevat kui selle jooksul on aega internetis ringi surfata ja blogisi lugeda. Mina personaalselt eelistaksin lõtva tööd väiksema raha eest iga kell tööle, kus tuleb ringi kimada nii et kohvivesi perses keeb — aga hea palgaga.

  Laias laastus on mul hea küsimus — mis paneb inimesi madalapalgalisele tööle? Kas see on nende endi küündimatus või madal enesehinnang? Või tuleb ikkagi välja, et lisaks palgale on firmas veel mingid muud hüved, mis tegelikult läheks kah palgana arvesse ja millest ei taha loobuda? Või hoopis ettevõtlikuse puudumine?

 • Reply Arbuusisuhkur |

  😀 Õige see on, tööpäev on mul vaid 6 tundi, tööaeg on pingeline, aga vaba aega ei ole just vähe. Tööajast blogisid lugeda aega ei oleks, töö on lihtsalt vahetustega. 🙂
  Mina palga üle ei nurise, olen praeguses staadiumis (teine töökoht elus, lõpetamata kõrgharidusega noor, isemajandamist on minimaalselt) väga rahul.
  Minu jutu point oli tegelikult, et KUI peaks üksi elama, siis selle palgaga seda küll ette ei kujutaks. Siis peaks kindlasti kas teise töökoha lisaks otsima või üldse kohta vahetama.

 • Reply Telc |

  Vahetustega töö ja 6h tööpäevad ei ole täiskoormus ju?
  Noh, olgu, kui töötad 7 päeva nädalas, siis on.

  Igatahes, need madalapalgalised kohad, mis siin mainitakse, ei ole ükski 5p nädalas kellast kellani.

  Olen ise ka üksvahe proovinud lehti laiali kanda. Ainuke eeldus asja juures on enne 6 tõusmine. Kandering saab läbi parajasti nii, et jõuab kodus veel ühe kohvi juua ja siis põhitööle kaapida. Tunnihind ei ole just väike, aga üsna lühikese aja pärast leidsin, et mu uneaeg on kallim.

  Siiski, ma usun, et enamusel postiljonidest jm sellistest inimestest on mitu sissetulekut.

 • Reply Anonymous |

  Kas mitte neid 6k-lisi poole tööajaga kohti statistika huvides mitte täistööajale ei taandata (ehk kui saad poole kohaga 6k, siis arvestatakse et täiskohaga saaksid 12k?)

 • Reply Tinz |

  Lasteaiakasvatajad ei pigista ka üle 5K kätte kuidagi välja. Aga ma ei tea, mis koormus neil on. Iga päev ei ole samad kasvatajad, aga päev on ka pikem kui 8h.

  Samas on nad kõrgharidusega.

Post a comment