Ka mina kuulasin täna hommikutelevisioonist politoloog Rein Toomla heietusi teemal kes võiks olla järgmine president. Kuna hetkel on ainsana oma kandidaadid välja pakkunud Reformieraond (Rummo, Ilves ja Jänes), siis palju muidugi millestki rääkida polnud. Pealegi oli Jänes sinna nimekirja topitud rohkem poliitilisest korrektsusest ning soovist teda rahvale rohkem demoda (investeering tuleviku) kui reaalsest tahtmisest teda kuhugi upitada. Seega on nagu politoloog õieti pakkus on arvestatavad kandidaadid vaid Rummo ja Ilves. Aga edasi hakkas mees täieliku segast peksma. Nimelt Ilves on nn mees väljast, kuna ta ei ole mitte Reformierakonna mees, vaid Sotsiaaldemokraat. Ja politoloog peab seetõttu Ilvese pakkumist rohkem lühiajaliseks hea tahte žestiks kui arvestatavaks pakkumiseks.
Vaat mina nii ei arva. Minu arvates on Ilvesele presidenditooli pakkumine üks kavalamaid käike mida üldse on võimalik teha ja mitte žestina, vaid tõsise soovina. Miks siis? Väga lihtne: loodetavasti kõik mäletavad veel Euroopa Parlamendi valimisi, kus Ilves peaaegu ainuisikuliselt tõi Sotsidele kolm kohta, tõmmatest sellega valusa vuhinaga alukad kannikate vahele eelkõige Res Publical, aga kohati ka Reformil. Pidage meeles, et president peab olema vähemalt näiliselt sõltumatu instants ja Ilvese valimine presidendiks kõrvaldab ta järgnevast Riigikogu valimistest üheainsa osava liigutusega, jättes SDE ilma oma esinumbrist ja kõige suuremast häälemagnetist. Väita, et Sotsidel on liiga vähe kohti praegu parlamendis on kohatu — ka Rahvaliidul ei olnud arvestatavat võimu mil praegune president valiti ja ometigi sai Rüütel Kadrioru endale residentsiks. Lisaks on Sotsid ainuke arvestatav kööstööpartner vasakleerist, sest Keskerakonna ja Rahvaliiduga on tore koos möllata, aga pikas perspektiivis on see rästikutega linade vahele pugemine. Samuti ei ole mõtet loota, et pikka aega vasakleeri poolt hääletanud tegelased hakkaksid nüüd ootamatult paremerakondi eelistama. Pannes Ilvese üsna mõttetu presidenditooli peale istuma, kõrvaldab mängust Sotside esitormaja (tõenäoliselt jätab osa vasakvalijad selle tõttu hääletamata), kui tehese neile samas siiski piisavalt propagandat, et tõmmata ära osa hääli Keskilt ja RL-lt.
Täpselt samadel alustel võib Ilvest toetada ka RP ja IL, kusjuures SDE on tõenäoliselt veel tänulikki, et nende esimene mees nurka värvitakse. Pealaegi, mis siin salata — mõlemat meest kõrvuti pannes eelistaks ka mina iga kell Ilvest puht kaubanduslikust vaatenurgast lähtudes Rummole. Nii et, politoloog, schmolitoloog.
Rüütel tõi presidendina küll rahvaliidule hääli.
Jah, aga suurusjärk vähem kui ta oleks toonud siis kui ta oleks ise kandideerinud ja aktiivselt kampaaniates osalenud.
härra politoloog ei paista oma jutukese taustal sugugi erapooletu ja objektiivne