pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Kelle poolt valida?

Ma ei hakka siin propageerima erakondi kui selliseid .. maailmavaatelisi küsimusi peab inimene otsustama ise. Küsimus on rohkem selline, et kelle poolt erakonna sees hääletada. Kas väikese või suure tegija poolt:

Tegelikult on see küsimus palju keerulisem ja mitmekihilisem. Parteid võivad tunduda väljaspoolt monoliitsed ettevõtmised, kuid tegelikkuses see nii ei ole. Kui paralleele tõmmata, siis partei on lihtsalt pisike riik, kus on omad fraktsioonid ja lahkarvamused. See, et Eestis võtab enamuse häältest Keskerakond ei tähenda automaatselt veel seda, et kõik eestlased oleksid keskerakondalsed. Näiteks ühinemise küsimused jagunesid näiteks RP liikmed laias laastus neljaks: Reformi toetajad, eraldiseisva erakonnana jätkamise toetajad, isamaa toetajad ja erapooletud (enamus). Mina ise olen juba kolm aastat olnud Isamaaga liitumise toetaja. Igal juhul ei tasu anda hääl ainult erakonna poolt, vaid vaadata, mis inimesega tegu on ja kes on tema sõbrad.

Ütleme nii, et mingis erakonnas on kolm tegelast a, b ja c. Kodanik a ei meeldi sulle üldse kuid ta on nimekirjas esimene. Kodanik b on selline populaarne, ta ei ole küll su esimene valik, aga ta pole ka väga halb. Kodanik c on hea mees ja meeldib sulle. Ainuke probleem temaga on see, et ta ei ole tuntud ja seetõttu ka populaarne ning kui häälte ümberjaotamiseks läheb, siis läheb tema hääl suure tõenäosusega kodanik a-le. Kelle poolt siis hääl anda? Kas kodanikule b või kodanikule c?

Personaalselt soovitan ma siiski seda häälte ülekandmist mitte karta. Erakonna sees mõõdetakse inimeste mõjuvõimu suuresti kui suur on nende toetus rahva seas. Kui kodanik c korjab vaid 10 häält võib ta olla ükskõik kui tore mees, aga talle lihtsalt ei anta sõna sest tal puudub mandaat (kui nii võib öelda). Kui kodanik c saab aga näiteks üle 100 hääle ja seda ilma partei toetuseta, siis tähendab see automaatselt seda, et ta on tegijaks saanud ning tema mõjuvõim kasvab peaaegu üleöö. Samuti tähendab see seda, et tema vaated ja mõtted leiavad oluliselt rohkem kõlapinda ja lõppkokkuvõttes tugevneb ka tema sisefraktsiooni mõju. Mis siis, et võib-olla kodanik a saab seetõttu oma hääled kokku, kuid järgmine kord on kodanikul c palju paremad väljavaated ja kuna tal on ka erakonna sees rohkem sõnaõigust, saab ta kodanikule a ka rohkem ninna karata kui viimane peaks midagi rumalat tegema.

2 Comments

  • Reply Sirje |

    Täielik bsht! Kui erakonna või mingi fraktsiooni valimisega tegeleda, tasuks ikka vaadata, mis on selle rühma põhikiri, programm ja väärtushinnangud üldiselt. Mitte seda, mida iga suvaline tüüp seal täpselt teeb. Suvalised joobarid pole niikuinii kunagi mingid päris tegijad.

    Kui endale sekspartnerit valid, lähtu inimesest, poliitikas peaks ikka millestki muust lähtuma.

  • Reply Pronto |

    Nii Sirtsukene, kuidas sulle nüüd seda asja seletada nii et sa aru saaks? Kõigepealt loeme uuesti koos läbi esimese lõigu:

    — 8< --- Ma ei hakka siin propageerima erakondi kui selliseid .. maailmavaatelisi küsimusi peab inimene otsustama ise. Küsimus on rohkem selline, et kelle poolt erakonna sees hääletada. Kas väikese või suure tegija poolt: --- 8< --- Nüüd häbeneme natuke ja proovime siis uuesti. Aga seekord mitte aiaaugust kui jutt käib aiast.

Post a comment