pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

Jõulud Ukrainas

Kui vahetult enne venelaste sissemarssi Ukrainasse hakkasid levima kõlakad peatsest rünnakust, siis ma ausalt öeldes ei uskunud neid: ukrainlased on sõjakas rahvas kes selleks ajaks oli juba 8 aastat Donbassi piirkonas oma vimma idanaabrite suhtes kogunud. Pealegi on Ukraina ainult kolm korda väiksem kui Venemaa ning valmis kõik oma ressursid sõltumatuse nimel mängu panema. Kui panna siia juurde liitlassuhted ning kultuurilised erinevused siis võib öelda, et Venemaa tungis kallale endaga võrdsele. Strateegiliselt väga mõttetu liigutus ja seega ebaloogiline.

Ometigi vurasid tankid 24. veebruaril üle Ukraina-Vene piiri.

Tagantjärele tarkusena võib öelda, et mu eeldused olid siiski õiged. Selleks hetkeks kui esmane hoog rauges sai selgeks, et praktiliselt kõik Moskva eeldused osutusid valedeks: et iseseisvus pole mitte rahva vaid valitseva kliki tahe, et ukrainlastel pole tahtmist ega vahendeid võidelda, et liitlased vangutavad lihtsalt pead ja teatavad, et nad on äärmiselt mures. Ja loomulikult seda, et Venemaal ei voha korruptsioon ja alkoholism. Oma osa oli siin täita ka Eestil kes esimesena teatas, et Ukrainat tuleb aidata ning isikliku eeskujuna andsime neile OMA kaitseks mõeldud relvi ja laskemoona.

Pool aastat hiljem augustis pärast Põhja-Ukraina täieliku vabastamist sai üldsusele selgeks, et sõda kui selline on tegelikult läbi ning venelased on selle kaotanud. Sellest sai aru üldsus, sellest sai aru Ukraina ja tegelikult sai sellest ka aru Venemaa sõjavägi. Oli saabunud paras aeg leida kompromiss, ohverdada paar ettutit ja taanduda minimaalsete kaotuste hinnaga. Aga nagu selles sõjas juba kombeks oli saanud valiti risti vastupidine suund: kuulutati välja “osaline” mobilisatsioon, vahetati välja sõjaväe juhtkond, ähvardati tuumarelvaga ning keerati kinni gaasikraanid.

Ning visati minema võimalus leida mõlemat osapoolt mingilgi tasemel rahuldav kompromiss.

Selle mõtlematu teo tagajärjed ei andnud kaua oodata: rindel hukkunute arv kahe või isegi kolmekordistus peaaegu üleöö ning äkitselt jõudis sõda Venemaal igaüheni. See ei olnud enam telerist nähtav propaganda, see oli muutunud igapäevareaalsuseks koos kõigi oma koledustega. Sama loomulikult kehtis ka ukrainlaste kohta, aga neil polnud kogu ettevõtmisest mingeid illusioone, nende jaoks oli algusest peale tegemist inimsusevastase kuriteoga. Sajad ja tuhanded inimesed hukkusid iga päev sõjas mille võitja ja kaotaja olid selleks hetkeks juba selged.

Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida. Seega kerime edasi tänasesse päeva ning arutame mõningasi praeguseid teemasi.

Herson

Hersoni oblast oli üks neljast Venemaa poolt annekteeritud territooriumist vaatamata sellele, et see polnud tervikuna okupantide kätte langenud. Hersoni linn oli ainuke oblastikeskus mis kogu operatsiooni käigus anastajale loovitati. Selle kaotamine oleks venelaste jaoks märgilise tähendusega.

Herson asub Dnepri jõe parem- ehk läänekaldal ja tegemist on umbes Tallinna suuruse linnaga. Sealkandis kasvatatakse suur osa arbuuse mis seletab miks need sel aastal meie poelettidelt puudusid. Venelaste jaoks oli Hersoni linn vaheetapp hõivamaks Odessa ning sõjategevuse peatumine vaid sajakonna kilomeetri kaugusel Dnepri jõest seadis venelased seal äärmiselt ebameeldivasse olukorda.

Mõistmaks mida kujutab endast Dnepr piisab pilgu viskamisest kaardil. Suur osa sellest jõest on umbes poole kilomeetri laiune mis teeb selle laiemaks enamustest Eesti järvedest. Tegemist on loodusliku tõkkega mis on ideaalne siis kui vaenlane on selle taga ja äärgmiselt ebameeldiv kui see ise asub selja taga. Kuna tegemist on nõnda laia jõega, siis viib sellest üle vaid käputäis sildasi millest enamus on konflikti käigus puruks pommitatud. Ainukesena on praeguseks säilinud Kahhovka tamm mille taga asub Kahhovka veehoidla. Venelased on Dnepri läänekalda kaitsmiseks vedanud sinna ohtralt vägesi ja tehnikad mida ei suudeta enam ka parima tahtmise juures varustada.

Mis omakorda on viinud selleni kus okupantidel on tekkinud dilemma: kas kaotada tapetute ning vangistatuna mitukümmend tuhat meest ja kaotada Herson või taanduda ja kaotada Herson. Paarikümne tuhande mehe kaotamine loetud päevade jooksul oleks Venemaa jaoks täielik krahh ning sisepoliitiliselt kui strateegiliselt. Odessa vallutamisest ei ole antud hetkel mõtet enam isegi unistada.

Aga see ei ole ainuke probleem mis neil on. Teine asi on Kahhovka veehoidla. Lisaks hüdroelektrijaamale toimib hiiglaslik veehoidla ka inimtekkelise barjäärina kaitstes Musta mere kaldal asuvaid Moskva vägesi ukrainlaste pealetungi eest. Lisaks väljub sellest kanal mis varustab Krimmi veega ning kuna vask- ehk idakallas on madalamal kui Herson, siis tammi avamisega oleks võimalik vesi peale lasta suurele osale okupantide poolt hõivatud territooriumile. Sestap võib öelda, et venelaste plaan loobuda paremkaldast oli plaan nutuga kurgus.

Ning me ei hakka rääkima siin isegi sellest, et Hersonist on jämedamate torudega võimalik avaldada oma arvamust kõige kohta mis liigub Krimmist mandrile ja vastupidi.

Lühidalt: kas venelased annavad Hersoni ära? Kui see neist kuidagi sõltuks siis ei. Ukrainlased on seal alustanud järjekordset pealetungi ja Moskva teab, et nad ei suuda seda linna ka parima tahtmise juures hoida. Sestap tehakse seal hetkel nägu, et see kõik on plaanikohane paanikavaba manööver.

Valgevene

Hiljuti jooksis meediast läbi jutt kuidas venelased viisid Valgevenesse juurde oma vägesi ning spekuleeriti võimalusega, et Valgevene liitub konfliktiga. Ma pean tunnistama, et Valgevene võimuladvik sai juba algusest peale aimu kust tuul puhub ja sestap nad on väga ettevaatlikult hoidnud oma käsi otseselt veriseks tegemast. Tõsi, nende territooriumi on kasutatud Ukraina ründamiseks kuid ise pole nad mitte ühtegi pauku teinud.

Nüüd kus Venemaa kaotus on ainult vormistamise küsimus on õhku tekkinud küsimus mis saab Valgevenest. Lukašenka on vana rebane ja päris kindlasti ei liitu ta viimasel hetkel kaotajatega. Kuna kompromissikaart on tema jaoks endiselt laual, siis suure tõenäosusega võib juhtuda, et Valgevene tahab ennast Venemaast distantseerida. Moskva jaoks oleks see võrdlemisi valus hoop ning arvatavasti selle vältimiseks sinna hetkel vägesi sisse viiaksegi. Isegi praegu saab Valgevene väita, et kõik tema sõnad ja teod tehti relva ähvardusel ning suures plaanis on nad teinud Ukrainale teene sidudes endaga hulgaliselt väeosi, mis muidu oleks saadetud Ukrainasse.

Talvesõda

Kuigi Ukraina asub Musta mere ääres on talvekülmad seal tihti sama krõbedad kui meil siin. Sel ajal kui Moskva pajatas lühiajalisest sõjalisest operatsioonist varus Kiiev ja liitlased talvevarustust. Tallinnas on hetkel 11 kraadi sooja, Hersonis 10.

Teine teema on sügis, mis sealsed maad mülkaks muudab. See ei ole probleem raudtee ja kergemate sõidutkite jaoks kuid raskemate tankide ning kütuseveokite jaoks see on kriis. Mis tähendab seda, mõnda aega rasketehnika millale venelased on oma panused teinud seal ei liigu. Muide kas te teate kui palju üks tank vajab kütust 100 kilomeetri läbimiseks? Sõltuvalt tankist 300-600 liitrit. Ehk siis senikaua kuniks maa külmab ja transpordiliinid taastuvad hõivavad külamehed taaskord taandumisel hüljatud inventari.

Donetsk

Kas te teate, et Donetski oblasti pealinn Donetsk asub vaid kiviviske kaugusel rindejoonest ning piisab vaid ühest õnnestunud läbimurdest, et see taaskord ukrainlaste kätte langeks. Tegemist oleks taaskord märgilise tähendusega sündmusega, sest Donetsk oli okupantide valduses juba enne praeguse konflikti algust ning oleks omamoodi aknaks Mariupoli. Selle hõivamine tekitaks siseriiklikult hulgalisi küsimus: miks seda konflikti ikkagi alustati? Sestap üritavad Wagner mis on arvatavasti paremini varustatud kui regulaarväeosad sealset rinnet hambad tangis edasi lükata.

Sedavõrd kuidas saabub talv ja kasvab ukrainlaste enesekindlus on tõenäoline, et just siin üritatakse järgmist suuremat läbimurret teha ning on täiesti võimalik, et osaliselt just selle liini tugevdamiseks taanduvad venelased Hersonist.

Transnistria

Transnistria on omamoodi fenomen. See kuulub ametlikult Moldovale, aga Vene separatistid on seal loonud oma järjekordse sõltumatu vabariigi. Selle käigus kerkis ülesse relvastatud konflikt mis päädis Vene baaside sinna viimisega. Seega on oma olemuselt tegemist okupeeritud territooriumiga.

Samas on aeg edasi läinud, noored on äärmiselt vaesest Transnistriast juba ammu jalga lasknud ja ainsad elanikud kes sinna on jäänud, on pensionärid. Nüüd tuleb mängu huvitav osa — Transnistria asub täpselt Moldova ja Ukraina vahel ning Ukraina võib ja ilmselt otsustabki ühel hetkel, et see järjekordne isehakanud riik koos sealsete baasidega on ohuks nende julgeolekule. Sealne Vene kontingent oleks Ukraina vastu suhteliselt abitu; seda enam, et Moskval pole ukrainlasi mitte millegagi enam ähvardada. Ning kui Moldova ametlikult kätt ette ei pane — milleks tal pole põhjust — lakkab enklaav aasta jooksul eksisteerimast.

Venemaa

Hiljuti viidi Moskvas läbi tänavaküsitlus, et mis saab siin kui Venemaa kaotab sõja Ukrainaga. Isegi kõige tulisemad sõjavastased ei saanud sellest küsimusest aru — see oli nende jaoks võimalis mis oli nende jaoks juba eos välistatud. Ma arvan, et senikaua kuniks selline seisukoht on valdav ei ole mõtet lahendust otsida. Kõigepealt peab rahvale kohale jõudma, et kaotus on täiesti arvestatav võimalus. Hinnanguliselt peab sõda selleks ajaks jõudma peaaegu igasse peressem iga inimeseni mis tähendab praktikas kusagil 200000-3000000 hukkunud ning sellega vastavas suhtarvus haavatuid, vaimselt/füüsiliselt sandistunuid, vangi langenuid, ülejooksnuid, deserteerunuid.

Praeguse tempo juures jõuab see kohale jõuludeks-aastavahetuseks. Senikaua võtab vikatimees seal paraku lõivu.

Post a comment