pronto.ee

Tomorrow will be cancelled due to lack of interest

MUME, 20 aastat hiljem

MUME

Üleeile tegin midagi, mida ma pole teinud pea kaks aastakümmet: ma logisin MUME-sse, tegin omale uue karakteri (päkapikkust kirvemehe) ja saalisin Fornosti ning Blue Mountaini vahel ringi. Tuleb välja, et MUME on alive and kicking, seal on endiselt hulk inimesi peal (kellest arvestatav osa on muide eestlased).

Et mis on MUME? MUME on lühend sõnades Multi User in Middle Earth. Lühidalt öelduna on tegemist tekstipõhise MUD tüüpi mänguga, mis leiab aset Tolkieni maailmas ja kus Sauroni käsilased ning vaba maailma esindajad teineteise üle kogu Arda kirveste, müükade ja loitsudega taga ajavad. Mängijad saavad liituda mõlema leeriga ning nii mõnigi meist on omal ajal uputanud sellesse lugematu hulga tunde.

Ning tuleb välja, et piisavalt suur hulk inimesi uputab endiselt.

Kui kellelegi see asi veel huvi pakub, siis allpool on lühike nimekiri asjadest, mis ree peale tagasi saamiseks vajalikud on. Ma märgiks siinkohas ära, et ma ise kasutan mängimiseks MacOS-i ja sellest tingituna ei pruugi osa sellest näiteks Windowsi maailmas kehtida, kuid dr Google abiga ei tohiks analoogide leidmine üle mõiostuse keeruline olla.

Koduleht

Selle leiab endiselt aadressilt mume.org ning see näeb endiselt välja suht-koht samasugune nagu see viimased veerand sajandit on olnud. Sealt leiab kõik vajaliku, et aru saada mis toimub ja miks toimub.

Mapper

Kuigi MUME-t saab seniajani mängida vaid terminaliga, kasutavad praktiliselt kõik mingisugust mapperit. Mapper on proxy, mis asub terminali ja serveri vahel ning jälgib kõiki tehtavaid liigutusi. See sisaldab graafilist kaarti, mida vastavalt sellele uuendatakse ja mis aitab mõista kus mängija asub. Kõige levinum Mapper on MMapper ja selle leiab siit. Mapperist on olemas versioonid pea kõikide olulisemate operatsioonisüsteemide jaoks. Pärast selle paigaldamist ja käivitamist tuleb laadida sisse kaart ning edaspidi tuleks mume.org asemel ühenduda terminali (või PowWowga) aadressile localhost 4242.

Client

Kõige levinum klient MUME jaoks on Powwow. Viimase versiooni sellest leiab programmi kodulehelt. Või kui GitHub on su tassike teed, siis siit. MacOS-i jaoks läks selle kompileerimine ilma igasuguste probleemideta; ainuke tõrge mis võib tekkida oli viimase sammuga mida lihtsuse huvides tuleb võib-olla käivitada sudoga. Vajalikud käsud selle jaoks on (kataloogis kuhu asi lahti pakiti) järgnevad:

./configure
make
make install

Kui selgub, et viimase käsu jaoks pole piisavalt privileege tuleks selle asemel käivitada sudo make install ja sisestada oma MacOS-i salasõna kui seda küsitakse. Kõik eelnev eeldab loomulikult, et kasutajal on admini õigused.

Nüüd kus Powwow on kompileeritud jääb üle see laadida vaid sobivasse kataloogi ning eelusel, et see on pathist kättesaadav sisestada powwow localhost 4242 kui on soov ühenduda läbi Mapperi või powwow mume.org 4242 kui tundub, et otse MUME külge ühendumine on see ainus ja õige viis mängus osalemiseks.

Teadmiseks niipalju, et Powwow on põhimõtteliselt erinevate kellade, vilede, triggerite ja muu sellisega terminaliklient, mis praktikas tähendab seda, et alati saab kasutada ka telnet mume.org 4242 või telnet localhost 4242 (läbi Mapperi). Windowsis on seda võimalik teha kasutades näiteks PuTTY-t. Või läbi Linuxi Bashi (mida ma siinkohas kirjeldama ei hakka, kuna see on täiesti eraldi tehniline teema ja eeldab Windows 10-t).

Kes tunneb huvi muude MUME-ga seotud riistade vastu võiub visata pildu ka mängu GitHubi lehele. Või surfata mööda otsingumootorite tulemusi. Ehk pakub huvi.

Nüüd aga vabandage mind. Ma pean minema Bree ümbruse karusi nottima.

Post a comment